Výchovné v Česku končí. Na důchodce došly peníze. Jurečka řekl, co je teď čeká

Pokud se v poslední době daly státu za něco přičíst body k dobru, jednoznačně to bylo zavedení takzvaného výchovného, které vyřešilo letitý problém. Ten spočíval ve velkém rozdílu mezi důchody mužů a žen. Když bylo výchovné v roce 2023 zavedeno, tento rozdíl se do značné míry setřel a navíc celé opatření mířilo skutečně správným směrem.

Za pár let bude po všem

Za každé vychované dítě náleželo jednomu z rodičů, obvykle však ženě, 500 Kč. Jednotlivě nejde o kdovíjak vysokou částku, byť rozhodně pomůže. Ovšem ukazuje se, že pro rozpočet jde o skutečně velké sousto. Jen v prvním roce, kdy se výchovné vyplácelo, přišel kvůli tomu státní rozpočet o 19 miliard korun. Důchodový účet už je totiž v mínusu, a tak se tyto novinky musí financovat přímo z eráru.

Proto Ministerstvo práce a sociálních věcí velmi rychle zařadilo zpátečku a výchovné po krátké době v podstatě ruší. Těm, kterým již bylo přiznáno, sice zůstane, avšak nebude dále valorizováno. Půjde tedy stále jen o tu pětistovku, jejíž hodnota v čase bude klesat.

Navíc se chystá postupné omezování a potom definitivní zrušení výchovného. Kdo vychoval jedno nebo dvě děti, bude jeho výchovné následující:

  • v roce 2027 klesne na 300 Kč
  • v roce 2028 klesne na 200 Kč
  • v roce 2029 klesne na 100 Kč
  • v roce 2030 klesne na 0 Kč

Je velkou otázkou, proč zde bude docházet k tomuto pozvolnému poklesu, a když už, tak se výchovné nezruší rovnou a úplně. Tato důchodová dávka navíc zůstane výběrově zachována. Bude možné ji čerpat za třetí a další dítě.

Přijdou velké novinky

Možná si říkáte, že pokud se výchovné omezí a zruší, vznikne opět rozdíl mezi důchody u mužů a žen. To se skutečně může stát, jelikož opatření, která stát nově zavede, budou mířena spíše do budoucna. Půjde o takzvaný rodinný vyměřovací základ a společný vyměřovací základ.

Čtěte také: Rozdělte se o důchod. Jurečka oznámil velkou novinku, Češi nevěří vlastním očím

V případě toho rodinného půjde o to, že žena bude na mateřské a rodičovské dovolené mít odvody na sociální pojištění rovny průměrnému platu. To by potom mělo vést k tomu, že se její důchod tolik nepropadne. Ještě lepším řešením je potom společný základ, kdy manželé odvádějí sociální pojištění na jednu hromadu a potom čerpají přibližně stejný důchod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nada
Nada
2 měsíců

Hlavně že se vyplácí sociálka a podpora , mladí sedí doma a má se lépe než důchodce, posílají se peníze na Ukrajinu pro ně jsou peníze pořád a důchodci se můžou jít past už ať jde do háje ta slavná petikolka

Marcela Glaserova
Marcela Glaserova
2 měsíců

Je to vůbec normální takhle okrádat důchodkyně vždyť my jsme ty nejslabší článek jenom nás využíváte a když nemáte prachy tak proč si na svoje nešahnete máte z daní výplaty hlavně že pro lidi naší zemi se nic nedělá jenom pro Ukrajinu my už toho mámedost jste nehorázný sprotáci celá petikoalice vládne nestojí té ani za deset korun co by vám dala jako výplatu lidí na dávkách kteří nepracují léta stát vysává více než důchodce který dělal aby vy jste se mohli mít lepší ale vy vaším dětem nenecháte vůbec nic z naše státu už není nic je to jako… Číst vice »

Josefina
Josefina
2 měsíců

Stačí, když senioři nedají hlas těm u moci-brouci Pytlíci,vše umějí všude byli všechno ZVLÁDNOU- ALE HUBOU..

TomM
TomM
2 měsíců
Reply to  Josefina

Jo,chtelo. A zacit vami.

Josefina
Josefina
2 měsíců

Důchodkyně,hlavně si pamatujme,že to byla vláda Babiše,socdemaků, lidovců,co schválila přidání matkám 500 Kč za dítě…a HLAVNĚ pomohla podpora KSČM! DNEŠNÍ Pětidemolice na tom neměla ani zbla zásluhu,chlubí se cizím peřím…proto to chce zlikvidovat.Penez je dost,stačilo by nevyhazovat za dobrodružství na Ukrajině,konkrétně dávat pomoc ,kdo ji potřebuje!

Vilma
Vilma
2 měsíců
Reply to  Josefina

Souhlasím s vámi p.Josefino

Alena
Alena
2 měsíců

Že se nestydí!!! Ale tato banda se vlastně nestydí!!! Důchodci na ně celý život dřeli a oni jenom kradli a všechny obrali!!! A na UK peníze jsou!!! Fuj!!😭😭