Rozdělte se o důchod. Jurečka oznámil velkou novinku, Češi nevěří vlastním očím

Důchody v České republice čekají zásadní změny a jen málo z nich je pro občany pozitivních. Vlastně téměř žádné, jelikož se vše nese ve jménu úspor, které jsou ale na druhou stranu mimořádně potřebné. Dlouhou dobu se na ně totiž kašlalo a na penzích se přidávalo, jako by nebylo žádného zítřka.

Stát už nechce platit

Teď se to ale konečně vymstilo a celý důchodový systém se ocitl v opravdu velkých problémech, které je potřeba řešit. Že jsou změny skutečně dalekosáhlé, dokládá například skutečnost, že dochází ke zrušení takzvaného výchovného, které se přitom zavádělo teprve loni.

Řešil se tak značný rozdíl v důchodech mezi muži a ženami. A přestože se zdálo, že 500 Kč za každou vychovanou ratolest to do značné míry vyrovnává, nakonec se ukázalo, že v takovéto míře na to skutečně nejsou peníze a není vlastně na státu, aby se o tyto rozdíly staral tím, že je jednoduše doplatí.

Aktivitu v tomto ohledu tedy přenáší na samotné občany, kteří by se měli dohodnout a o důchod se fakticky podělit. Myšleny jsou manželské páry, pro které se připravuje velká novinka v podobě společného vyměřovacího základu, který zmíněné rozdíly řeší skutečně elegantním způsobem.

Foto: Shutterstock

Není to špatné řešení

Jde tu totiž především o to, že jsou to obvykle ženy, kdo kvůli péči o děti vypadnou z produktivního života. V době, kdy jsou na mateřské a rodičovské dovolené, se jim sice něco do důchodu započítává, ale zdaleka ne tolik jako kdyby do práce chodily.

A je tu ještě druhotný faktor, kdy tyto nucené přestávky mají neblahý vliv na rozvoj jejich kariéry. Je jasné, že se dostanete jinam, když z pracovního procesu několikrát nevypadnete na pár let.

Toto vše přitom společný vyměřovací základ manželů řeší. Jednoduše se jim příspěvky na důchodové spoření budou ukládat na jednu hromadu, a jakmile nastoupí do důchodu, spravedlivě se rozdělí na dvě poloviny. Výsledkem by měly být dvě přibližně stejné penze.

Čtěte také: Už je to tady. Důchodci v Česku přijdou o úspory. Tohle si ještě nikdo nedovolil

Je otázkou, nakolik bude tato novinka využívána, jelikož je tu určitý zádrhel v podobě toho, že s tím musí oba manželé souhlasit a společně o to požádat. Lze si přitom představit, že někteří muži budou proti.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
37 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Fiala
22 dní

Driv když člověk nepracoval šel do vězení a teď jim stát ještě platí to je demokracie zu mě to sere

Jiří Fiala
22 dní

Proč platíme tolik lidí které jsou bez práce ty by měli jít pracovat a ne pobírat peníze mi důchodci máme oddělené roky a ještě jít pracovat běžte do prdele

Zdeněk
Zdeněk
24 dní

Jen volte tuto prolhanou vládu , vše na co sáhly prodělaly , v dalším volebním období vám ukážou jak se bere svoboda.

Zdeněk
Zdeněk
24 dní

Tenhle člověk to nemá v hlavě v pořádku.

jeník
jeník
25 dní

hlavně že že dotujete co se dá ale pro lidi co dělali pro tento stát peníze olupujete hamba je nutné si ve vedoucích pozicích i na vládních, senátu parlamentu mít takové nehorázné peníze vždyť výsměch všem lidem hamba

Alena
Alena
25 dní
Reply to  jeník

Naprosto souhlasím.
Sami naši zákonodárci mají nehorázné platy s benefity, ať začnou u sebe, pane Jurečko, podělte se se svým platem…..!!!!

Petr
Petr
25 dní

Velmi chytře to vymysleli. 👍
Normálním lidem, kteří každé ráno běhají do fabriky se to jistě nevyplatí.
Je to opět „ojebávka” slušných lidí a zvýhodnění těch „nahoře”.
Dotyčný se bude celý produktivní věk válet v Parlamentu apod. institucích, paninka se bude válet doma a pak jim oběma bude vyplácen důchod v max. výši.
Děkujeme Jurečko!