Vyčistěte si ledviny skutečně účinnou rostlinou. Zbaví vás nepříjemných problémů

Jarní období je čas na očistu našeho těla. Budeme se tak cítit lépe po fyzické i psychické stránce. Léčivé bylinky si můžeme nasbírat sami, ať už bydlíme ve městě či na venkově. Musíme jen umět rozlišit správné druhy rostlin, které mnohdy snadno najdeme v našem okolí.

Jednou z takových bylinek je zlatobýl obecný. Běžně se vyskytuje na loukách a různých náspech či svazích. Má významné detoxikační účinky zvláště pro naše játra a ledviny.

Výskyt

Existuje více druhů zlatobýlu. Sbíráme pouze zlatobýl obecný nebo kanadský. Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) se nazývá také jako celík zlatobýl. Je původní druh, který pochází z naší oblasti. Ostatní druhy k nám byly přivlečeny. Najdeme ho jak ve městě, tak mimo město, protože se mu daří na sušších, propustných půdách, které jsou chudé na živiny.  Roste na železničních náspech, pasekách i horských loukách. Může se nám zdát jen jako obyčejný plevel, co se rád šíří všude možně, ale není tomu tak.

Foto: Shutterstock

Jak ho poznáme

Je spíše menšího vzrůstu a má silnější lodyhu. Lodyha je většinou hladká, ale ojediněle může mít nahoře bílé chloupky. Zlatobýl poznáme podle drobných, žlutých okvětních lístků. Ty jsou seskupeny blíže u sebe a vytvářejí hroznovité květenství tvarem do elipsy. Právě tato část rostliny se zpracovává do různých medikamentů.

Použití

V bylinkářství se s ním nejčastěji setkáme v podobě příměsi do čajů proti ledvinovým obtížím. Musíme být opatrní v dávkování. Při zánětu ledvin zalijeme větší čajovou lžičku 250 ml vody a necháme několik minut louhovat, případně jej můžeme ještě 2 min povařit.

Význam bylinky

Zlatobýl se používá na prevenci a léčbu nemocí ledvin a jater. Má močopudné účinky a působí jako desinfekce, odvodňuje organismus. Dále zpevňuje cévní stěny, udržuje zdravý nervový systém, a tím pádem oddaluje riziko stařecké demence nebo osteoporózy.  

Foto: Shutterstock, zdroj

Autor: Martina Hokszová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments