Vypěstujte si rozmanité druhy hub doma. Je to snadné a na hříbky už nebudete muset do lesa

Chybí vám v zimě čerstvé houby? Anebo vás už otrávila věčná sucha a špatné podmínky, kvůli kterým má člověk potíže o hříbka zakopnout i v létě a na podzim? Pak už jste určitě přemýšleli o tom, jestli by se nedaly houby vypěstovat i doma – úplně stejně jako třeba rajčata nebo jiná zelenina. Odpověď vás možná překvapí: daly.

Jak vznikají houby?

Abychom mohli úspěšně vypěstovat nějakou tu houbu, je důležité vědět, kde se houby vlastně berou. Část houby, kterou my sbíráme, když vyrážíme do lesa, je totiž pouhou plodnicí. Plodnice by nevyrostla, kdyby neměla pod zemí spletité podhoubí. Houba se rozmnožuje pomocí výtrusů, z nichž vzejde další houba. Než se nad zemí vyloupne první hříbek, musí se dlouho vyvíjet podhoubí, z něhož vyrůstá.

Nejjednodušší cesta: směsi na pěstování hub

Na trhu už se dají bez problémů sehnat směsi na pěstování hub. Nejčastěji narazíme na žampiony nebo hlívu ústřičnou, které jsou pro pěstování v domácích podmínkách nejjednodušší. Návod obdržíme už se sáčkem této směsi, nicméně je důležité dávat pozor na dvě věci: houby mají rády vlhké a teplé prostředí a nesvědčí jim příliš mnoho světla. Truhlík s houbami by tedy měl zůstávat na nějakém místě, kam nedosáhne mnoho světla, ale zároveň tam nebude přílišné chladno.

S trouchou píle, trplěivosti a štěstí si můžete na zahradě vypěstovat i lesní houby. / Foto: Shutterstock

A jak na lesní houby?

Vypěstovat si doma vlastní hříbek by se asi líbilo každému. I to je možné, i když už s menšími komplikacemi a ne úplně zaručeným výsledkem. Lesní houby je dobré pěstovat spíše venku. Pokud vám na zahradě rostou nějaké jehličnany, je to úplně ideální. Připravte si směs, kterou tam nasadíte. Namelte nadrobno přestárlé houby druhu, jaký jste si vybrali. Smíchejte je s kvasnicemi a zalijte vodou (ideálně dešťovkou) a nechte směs pracovat na klidném tmavém místě.

Zhruba po dvou týdnech ji můžete přemístit na místo, které jste si vybrali pro své budoucí houby. Pokud bude sucho, je důležité místo pravidelně zalévat, aby nevyschlo. Když budete mít štěstí, začnou se vám tam za pár týdnů objevovat první hlavičky hub. Podobným způsobem se houby dají vypěstovat i ve vnitřním prostředí, ale bude to chtít trpělivost a možná i několik pokusů, než se to zdaří.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bhg

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments