Toto je jediný správný způsob, jak pít vodu. Změní váš život a pomůže zhubnout

Položme si ruku na srdce, pití vody není zrovna něco, nad čím bychom dlouze přemítali. Zkrátka to bereme jako prostředek uhašení žízně a nic více. To je ale podle ajurvédské medicíny chybou. I pití vody se má věnovat náležitá pozornost a postupovat tak, aby z toho tělo mělo maximální prospěch.

Opatrně s pitím při jídle

Nejdůležitějším pravidlem je přitom nepít ledové nápoje. Ty totiž tělu působí velký šok, který zpomalí metabolismus, což je velký problém u lidí, kteří chtějí zhubnout. Dále platí, že byste neměli pít 45 minut před jídlem ani stejnou dobu po jídle. V průběhu samotného jídla je možné vypít menší množství vody, nemělo by však přesáhnout dvě deci. V případě, že máte k jídlu polévku, pak byste neměli pít vůbec. Má to jednoduchý důvod. Voda totiž podle ajurvédské medicíny ředí žaludeční šťávy a trávicí enzymy. Tím zpomaluje trávení, a tak dochází k tvorbě toxinů v těle. Jedinou výjimku představuje fenyklový čaj, který si můžete dát hned po jídle, protože podporuje trávení.

Pravdou je, že pokud změníte způsob přijímání tekutin podle ajurvédy, zřejmě se nebudete stačit divit, co to udělá s vaším tělem. Ti, kdo to vyzkoušeli, hovoří o zásadně pozitivních zkušenostech. Přestanete tolik chodit na toaletu, nebudete mít křeče po jídle, nebudete nafouknutí a lépe si udržíte figuru, případně zhubnete. Stačí přitom jen pár menších úprav pitného režimu.

Foto: Shutterstock

Jak upravit pitný režim dle ajurvédy

  • Při pití si sedněte. Je to lepší než pít vodu ve stoje.
  • Pijte vodu pomalu malými doušky.
  • Pijte vodu v menším množství průběžně. Pokud se napijete příliš najednou, tělo ji nedokáže absorbovat a voda pouze projde.
  • Nepijte ledovou vodu. Pokud není teplá, měla by mít alespoň pokojovou teplotu.
  • Při jídle pijte jen minimálně. Pokud zaplníte žaludek vodou, nebude moci správně trávit.
  • Pijte jen tehdy, když máte žízeň. Jde o přirozený reflex těla, který vám dá najevo, že se máte napít.
  • Pokud máte pocit plnost, nepijte, abyste nezatěžovali ledviny přespříliš.
  • Sledujte svou moč. Její barva napoví, zda pijete dostatečně. Tmavší barva značí, že byste měli pít více. Průzračná je znamením, že máte tekutin dostatek.
  • Popraskané a suché rty značí dehydrataci. Zvyšte příjem tekutin.

Jak vidno, nejsou to složitá pravidla. Přitom pokud je budete dodržovat, budete se cítit výrazně lépe a váš organismus bude správně pracovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Avnarogya, NDTV

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments