Vyplatí se víc mýt nádobí ve dřezu, nebo v myčce? Výsledek vás překvapí

Zda se vyplatí pořídit si do domácnosti myčku nádobí, je otázka, na kterou každý odpoví jinak. Někteří z nás považují tuto technologickou vychytávku za nezbytnou, protože znamená značnou úsporu času. Ale z hlediska nákladů na elektřinu a vodu se tato otázka stává relevantnější, zejména v současném období rostoucích cen.

Myčka nebo dřez

Jestliže zvažujeme, zda je ekonomičtější mýt nádobí v dřezu nebo používat myčku, musíme vzít v úvahu specifické podmínky konkrétní domácnosti. pokud žijete sami a většinu času jste mimo domov, naskládání nádobí do myčky může trvat značně dlouho.

Existuje několik řešení, která však nejsou zcela optimální. Ve chvíli, kdy používáte myčku jednou týdně, když je plná, mohou se v ní rozvinout nežádoucí pachy nebo dokonce plísně. Naopak, pokud ji zapínáte každý druhý den, kdy je jen zčásti naplněná, také to není efektivní. Pro jednotlivce je tedy často ekonomičtější mýt nádobí v dřezu. Ale pro rodiny je situace úplně jiná, protože pravděpodobně naplní myčku každý den, nebo dokonce dvakrát denně.

Spotřeba vody: Ruční mytí versus myčka

Pokud mýváte nádobí v dřezu, průměrně za jednu minutu spotřebujete tři litry vody (v případě silného proudu i více), která musí být ohřátá. Naproti tomu, myčka nádobí v ekologickém programu spotřebuje okolo deseti litrů vody a jednu kilowatthodinu elektřiny.

Při jednotlivém mytí tento rozdíl nemusí být zřejmý. Avšak když si spotřebu přepočteme na měsíc, v případě ručního mytí bychom spotřebovali 1240 litrů vody, zatímco s myčkou je to jen 372 litrů.

Foto: Shutterstock

Pořizovací a provozní náklady

Je důležité uvědomit si, že koupě myčky nádobí představuje značný jednorázový výdaj, obvykle okolo deseti tisíc korun. Myčka obecně vydrží přibližně pět let, než na ní selže něco, co se již nevyplatí opravit. Tento náklad se splatí rychleji, pokud myčku používáte pravidelně, než když ji používáte jednou týdně.

Vyplatí se myčka?

Mýt nádobí v dřezu nebo v myčce? Odpověď na tuto otázku závisí na konkrétních podmínkách vaší domácnosti. Z hlediska spotřeby vody a elektřiny je myčka nádobí často ekonomičtější volbou, zvláště pro rodiny s vyšší spotřebou nádobí. Důležitým faktorem je také energetická účinnost myčky a její četnost použití.

Foto: Shutterstock, zdroje: Comparethemarket, Energy.gov

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments