Letos pohnojte rajčata zvláštní kyselinou. Nejlepší úroda všech doba zaručena

Rajčata patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny, vyšlechtěno je nespočet odrůd různých tvarů a barev. Populární jsou rostliny s velkými plody i ty s keříkovými nebo koktejlovými rajčaty. V posledních letech se rozšiřuje pěstování rajčat na terasách a balkonech. Seznamte se s kyselinou, po které rajčata doslova prahnou.

Šťavnatá rajčata z vlastní zahrady

Chuti domácích rajčat se nic nevyrovná, kromě rajčat bio kvality jiných pěstitelů. Proto se vyplatí počkat na sezónu rajčat a věnovat se vlastnímu pěstění. Díky rozmanitosti odrůd se můžete pustit do pěstování i na malém prostoru teras a balkonů.

Botanicky se rajče řadí mezi ovoce, má semínka a plody. Zažité je však zatřízení rajčat mezi zeleninu. Rajče se pro svou nasládlou chuť dostává na přední příčky zeleninové popularity. Rostliny jsou odolné, vyžadují ale pravidelnou zálivku a hnojení zvláštní kyselinou.

Prohlédněte sklep či zahradní domek

Dříve byla běžně k dostání kyselina boritá, jedná se o bílé krystaly nebo prášek, který je dobře rozpustný ve vodě. Dnes kyselinu boritou (boritan, kyselinu ortoboritou) seženou jen profesionální zemědělci. Mnoho rodin má však dostatečné zásoby z minulosti, jelikož se roztokem kyseliny borité hnojilo zcela běžně.

Foto: Shutterstock

Základní živina pro růst rostlin

Bór je důležitou mikroživinou pro růst rostlin, rajčata mají díky bóru kvalitní plody, rychlejší růst a vyšší výnos. Kyselina boritá posiluje buněčné stěny rostlin, stonky a větve jsou silnější. Rostliny se méně lámou a nejsou tolik náchylné. S kyselinou boritou jsou plody chutnější a s lepší texturou. Rajčata lépe regulují příjem vápníku, to snižuje hnilobu květů rajčat. Rostlina je odolnější vůči škůdcům a chorobám.

Jak hnojit kyselinou boritou

S kyselinou boritou je nutné zacházet opatrně a dostatečně směs naředit. Vezměte nádobu s obsahem minimálně 10 l, vlijte vodu a v ní rozmíchejte vrchovatou lžíci kyseliny borité. Hnojení kyselinou provádějte v době, kdy rajčata kvetou nebo nasazují plody. Kyselinu boritou aplikujte na rostliny rozprašovačem, postříkejte všechny zelené části rostliny. Roztok je nutné nastříkat ráno nebo ve večerních hodinách. Brzy se budete těšit z bohaté a chutné úrody.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments