Výrobce cigaret vyvinul vakcínu proti koronaviru. Může produkovat až 3 miliony dávek týdně

Tabákový gigant British American Tobacco (BAT) zveřejnil možná přelomovou zprávu v boji s koronavirovou nákazou. Firmě se podle vlastních slov podařilo vyvinout účinnou vakcínu proti novému typu koronaviru. Zajímavostí je, že léčivo je založeno na bázi tabáku. BAT uvádí, že může začít s produkcí vakcíny v objemu 3 milionů kusů týdně.

Žádost o zrychlené schválení vakcíny

Jediný problém pochopitelně je, že vakcína zatím není schválená. Aktuálně probíhá její testování na zvířatech. Firma už nicméně informovala příslušné britské úřady a požádala o zrychlený schvalovací proces vakcíny. Pokud by se jí dostalo podpory od britské vlády, je údajně schopna s produkcí začít už v červnu. V případě vakcín jinak testování na lidech a schvalování může trvat rok nebo i více.

Společnost BAT investovala do boje proti koronaviru značné prostředky. Jako přední výrobce tabákových výrobků jich má značné množství, ale právě koronavirus jí ve finančních výsledcích dělá čáru přes rozpočet. Tabákové koncerny patří k silně zasaženému odvětví. Lidé při hrozící koronavirové nákaze omezují kouření, nemají tolik prostředků k nákupu cigaret a necestují.

Londýnská firma uvedla, že vývoj vakcíny nerozjela proto, aby na ní vydělávala. Chce jen přispět k tomu, aby se nákaza přestala šířit, a mohla se tak vrátit ke svému podnikání. Také proto je připravena vakcínu poskytovat “za náklady”, aniž by na ní profitovala.

Společnost doufá, že klinické testy vakcíny by mohly začít už tento měsíc. “Pokud půjde testování dobře a BAT je o tom přesvědčená, jsme se správnými partnery a s podporou vlády schopni produkovat 1 až 3 miliony dávek vakcíny týdně, a to počínaje červnem,” uvádí firma v tiskové zprávě.

Protilátky extrahované z tabáku

Vakcína byla vyvinuta dceřinou společnosti s názvem Kentucky BioProcessing (KBP), která sídlí ve Spojených státech amerických. Je přitom trochu kuriózní, že vakcína je postavena na technologii využívající rostlinu tabák.

Podle odborníků zdaleka nemusí jít o slepý výstřel, kterým by se tabákový gigant snažil zviditelnit. KBP totiž na scéně není neznámým pojmem. V roce 2014 firma vyvinula velmi účinný lék proti ebole – ZMapp.

Vědcům z KBP se údajně podařilo naklonovat část genetické sekvence koronaviru a vyvinout potenciální protilátku.

Protilátka je jakákoliv látka, kterou tělo rozpozná jako vetřelce a zaútočí na něj svým imunitním systémem. Pokud tak do těla vpravíme koronavirovou protilátku, ať už celou nebo jen její část, můžeme tak přimět tělo k tomu, aby si imunitní systém vytvořil adekvátní reakci pro chvíli, kdy se bude muset potýkat se skutečnou infekcí.

Kentucky BioProcessing vložila protilátky do tabákových rostlin, kde jim jejich živé struktury pomáhají růst a rozmnožovat se. Po sklizení rostlin jsou protilátky extrahovány a mohou být podány formou vakcíny.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že vakcíny derivované z rostlin mají řadu výhod proti konvenčním způsobům vakcinace. Protilátky tradičních vakcín je totiž zapotřebí kultivovat v bakteriálních buňkách, což trvá měsíce. Naopak vyrobit vakcínu z rostlin trvá pouhé týdny.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miloslav
6 měsíců

Tak to je už je asi po 10tý, co čtu o něčem průlomovém, co někdo vymyslel proti koronaviru,

Lukas
6 měsíců

Ano, nechtějí na prodeji vakcíny vydělat. Pouze chtějí zpátky svůj monopol na ničení plic svých oveček … Covid-19 vám plíce zničí zdarma, ale společnosti BAT za to ovečky kupující její produkty platí … a proto je třeba konkurenta zdarma vyřadit 🙂

Dana
Dana
6 měsíců

Obávám se, žepisatel článku matlá dohromady pojmy jako protilátky a vakcína. Normálně se připravují vakcíny tak, že se vezme genetická informace povrchového proteinu toho koronaviru a vloží se do tabáku. Tento modifikovaný tabák potom tvoří proteny virového povrchu, netvoří celé viry protože neobsahuje kompletní genetickou informaci viru. Tyto “povrychové molekuly” viru se potom z tabáku vyizolují a píchnou do lidí jako vakcína. V těch lidech se potom vytváří protilátky proti tomu naočkovanému virovému povrchu a to umožní člověku aby se infekci ubránil. Rozhodně se k očkování nepoužívají protilátky (!) Nikdy (!) Protilátky (krevní plazma) z lidí, co už prodělali koronavirovou… Číst vice »

QEntity
QEntity
6 měsíců

Setina gramu čistého nikotinu zabije vola. Takže člověka s koronavirem zaručeně taky…

Karel
Karel
6 měsíců
Reply to  QEntity

Aniž bych hodnotil samotnou vakcínu, zřejmě jste nepochopil, že se nextrahuje nikotin, ale látka uměle vložená do genu vhodné rostliny (v tomto případě do tabáku), která se tak stává jejím hostitelem a ta látka se s růstem rostliny množí. A proč zrovna tabák? Protože jsou ho obrovské plantáže a ta rostlina je k tomu i jinak vhodná.

Marian
Marian
6 měsíců

že vývoj vakcíny nerozjela proto, aby na ní vydělávala. Tomu může věřit jen totální tupec.

Sam - Moravský kreativní komentátor.
Sam - Moravský kreativní komentátor.
6 měsíců

Má to jen jedenproblém …. možná …

Petr
Petr
6 měsíců

Je to jasný – naučí koronavirus kouřit. Moraváci by ho mohli naučit chlastat. A byl by pokoj.

Batman
6 měsíců

Jo, BAT, jako for dobry, jen humor na toto tema mi prijde docela nevhodny.

Sarka
Sarka
6 měsíců

Nebyl původní článek publikovany 1.4.? 🙂

David
David
6 měsíců
Reply to  Sarka
pepca
pepca
6 měsíců
Reply to  Sarka

Take jsem se dival na datum 😀

norek
norek
6 měsíců
Reply to  pepca

Na koronavir mast – pravidelný chlast.