Výrobce cigaret vyvinul vakcínu proti koronaviru. Může produkovat až 3 miliony dávek týdně

Tabákový gigant British American Tobacco (BAT) zveřejnil možná přelomovou zprávu v boji s koronavirovou nákazou. Firmě se podle vlastních slov podařilo vyvinout účinnou vakcínu proti novému typu koronaviru. Zajímavostí je, že léčivo je založeno na bázi tabáku. BAT uvádí, že může začít s produkcí vakcíny v objemu 3 milionů kusů týdně.

Žádost o zrychlené schválení vakcíny

Jediný problém pochopitelně je, že vakcína zatím není schválená. Aktuálně probíhá její testování na zvířatech. Firma už nicméně informovala příslušné britské úřady a požádala o zrychlený schvalovací proces vakcíny. Pokud by se jí dostalo podpory od britské vlády, je údajně schopna s produkcí začít už v červnu. V případě vakcín jinak testování na lidech a schvalování může trvat rok nebo i více.

Společnost BAT investovala do boje proti koronaviru značné prostředky. Jako přední výrobce tabákových výrobků jich má značné množství, ale právě koronavirus jí ve finančních výsledcích dělá čáru přes rozpočet. Tabákové koncerny patří k silně zasaženému odvětví. Lidé při hrozící koronavirové nákaze omezují kouření, nemají tolik prostředků k nákupu cigaret a necestují.

Londýnská firma uvedla, že vývoj vakcíny nerozjela proto, aby na ní vydělávala. Chce jen přispět k tomu, aby se nákaza přestala šířit, a mohla se tak vrátit ke svému podnikání. Také proto je připravena vakcínu poskytovat “za náklady”, aniž by na ní profitovala.

Společnost doufá, že klinické testy vakcíny by mohly začít už tento měsíc. “Pokud půjde testování dobře a BAT je o tom přesvědčená, jsme se správnými partnery a s podporou vlády schopni produkovat 1 až 3 miliony dávek vakcíny týdně, a to počínaje červnem,” uvádí firma v tiskové zprávě.

Protilátky extrahované z tabáku

Vakcína byla vyvinuta dceřinou společnosti s názvem Kentucky BioProcessing (KBP), která sídlí ve Spojených státech amerických. Je přitom trochu kuriózní, že vakcína je postavena na technologii využívající rostlinu tabák.

Podle odborníků zdaleka nemusí jít o slepý výstřel, kterým by se tabákový gigant snažil zviditelnit. KBP totiž na scéně není neznámým pojmem. V roce 2014 firma vyvinula velmi účinný lék proti ebole – ZMapp.

Vědcům z KBP se údajně podařilo naklonovat část genetické sekvence koronaviru a vyvinout potenciální protilátku.

Protilátka je jakákoliv látka, kterou tělo rozpozná jako vetřelce a zaútočí na něj svým imunitním systémem. Pokud tak do těla vpravíme koronavirovou protilátku, ať už celou nebo jen její část, můžeme tak přimět tělo k tomu, aby si imunitní systém vytvořil adekvátní reakci pro chvíli, kdy se bude muset potýkat se skutečnou infekcí.

Kentucky BioProcessing vložila protilátky do tabákových rostlin, kde jim jejich živé struktury pomáhají růst a rozmnožovat se. Po sklizení rostlin jsou protilátky extrahovány a mohou být podány formou vakcíny.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že vakcíny derivované z rostlin mají řadu výhod proti konvenčním způsobům vakcinace. Protilátky tradičních vakcín je totiž zapotřebí kultivovat v bakteriálních buňkách, což trvá měsíce. Naopak vyrobit vakcínu z rostlin trvá pouhé týdny.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
ruda
ruda
6 měsíců

jako falešnou zprávu jsem četl , asi před měsícem, že vakcína na ,,umělý,,koronavir je připravena v anglii od společnosti BAT který je napojen na Usa…tak nevim jestli sem neměl vlčí mlhu ……….

Libor
6 měsíců

Má to ale jeden vedlejší účinek. Vznikne závislost na nikotinu.

MuskovoEmbrio
MuskovoEmbrio
6 měsíců

Cas-20 GMO shit

Robert
Robert
6 měsíců

Tak jen aby pak nepřišli se zprávou, že jejich cigarety obsahují protilátky proti COVID19 , jen je potřeba vykouřit alespoň 1 krabičku denně. 😀

Michal
Michal
6 měsíců

Pak,že kouření škodí zdraví !! Leda hovno. Zdraví škodí nekuřáci,abstinenti,puritáni a komunisti !! To je vědecky dokázané !!!!

OpenEyedET
OpenEyedET
6 měsíců

Nouzovy stav by mely prodloužit do konce roku, obchody otevrit jen na osm hodin denne, nenechat se vyprovokovat tema hlupakama co chctej aby to bylo normalne vsecko protoze to jsou jen obycejni hlupaci co nic nevedi a vy pane premiere vite a musíte selektovat komu ustupujete. Neměl by jste ustupovat nikomu,zadne strane hnuti skupine osob ani jednotlivci,stoji za vami prezident a vetsinova vlada tak se nenechtte! Zprisnete ta opatreni,prodluze nouzovy stav a ochrante nás. Prosim.

Michal
6 měsíců
Reply to  OpenEyedET

Jako ironie dobry, moc jsem se pobavil…:-DDD

ruda
ruda
6 měsíců
Reply to  OpenEyedET

se divím ,že nechcete oprávnění zabíjet agente 007

rewf
rewf
6 měsíců

ten kdo mysli ze korona je z netopyra tak je dobry hlupak

MIROSLAV
MIROSLAV
6 měsíců
Reply to  rewf

JE Z MOTÝLA

MuskovoEmbrio
MuskovoEmbrio
6 měsíců
Reply to  MIROSLAV

Crispr Dítě a hexa vakcína

Frend
Frend
6 měsíců

Jen mi to trochu nesedí. Bavíme se o vakcíně nebo o léku? Píšete že vyvinuli protilátku. Takže jde pravděpodobně o lék. Nebo jste chtěli napsat, že vyvinuli vakcínu? Je v tom sakra rozdíl. Vakcína slouží jako prevence, zatímco lék hasí již zažehnutý požár.

Jirka_26
Jirka_26
6 měsíců

Všichni vidíte tabákovou rostlinu jen jako kuřivo, přitom tabák je rostlina rostlin, která, když se ví jak na to, tak dokáže vyléčit obrovskou spoustu nemocí. Před pár lety jsem viděl na ČT dokument o nějaké rakouském lékaři, žijícím někde v Amazonii nebo Peru, to už si fakt nevzpomenu, který o tabáku mluvil jako o naději lidstva. Ovšem nepadlo tam jediné slovo o kouření.

Jestli je tento článek aprílovým žertem nebo ne nevím, ale většinou se pod článkem napíše, že šlo o aprílový žertík.

Marťan
Marťan
6 měsíců

Ona je ta zpráva vtipná v tom, že “bat” je anglicky netopýr (mnozí jistě vědí), z něhož pochází nejspíš koronavirus, a BAT je taky zkratka názvu firmy. Pak byla ta původní zpráva tabákovky publikovaná 1. apríla… pardon, dubna. No a jinak mi to připadá jakp účelové píárko.