Výrobci praček to schválně tají. Hospodyňka ale prozradila, jak vyprat s obrovskou úsporou a ještě lépe

Pračka je jedním z významných žroutů elektrické energie. Dalším případným problémem může být kromě elektřiny i spotřeba vody. V případě, že se rozhodnete mít krásně čisté prádlo, ale je pro vás důležité i ušetřit, stačí vyzkoušet několik triků, které se od výrobců nedozvíte.

Naplňte celou pračku

Každá pračka má svou maximální kapacitu, kterou je schopná vyprat. V případě, že buben pračky naplníte pouze napůl, použije stejné množství vody a elektřiny, nedisponujete-li moderním zařízením, které je schopné váhu prádla rozpoznat a spotřebu podle toho přizpůsobit. Jak poznáte, že máte ekonomicky naplněnou pračku? Vložte ruku mezi buben a navršené prádlo, projde-li bez problémů, ale nenechává-li příliš mnoho prostoru, trefili jste to přesně.

Vyberte správnou teplotu     

Snížení teploty během praní vám může ušetřit až 50 procent energie. Nastavíte-li 40 °C místo 60 °C klesne spotřeba na polovinu, snížíte-li běžnou teplotu o 10 °C klesne o 20 procent. Ručníky i utěrky lze, v případě běžného znečištění vyprat bez problémů na 40 °C, není je tedy třeba prát na devadesát, jak je zvykem.

Máte-li pocit, že prádlo při této teplotě není dostatečně čisté, vyperte je příště na doporučovanou teplotu a takto to pravidelně střídejte. Efekt zesílíte i přidáním bílého octa.

Foto: Shutterstock

Pomozte si přirozeně

Mohlo by se zdát, že užívání velkého množství agresivních prášku je velmi důležité, nenechte se mýlit. Můžete totiž zvolit velmi přirozenou metodu na praní. Abyste se zbavili chlupů nebo žmolků, používejte spolu s menším množstvím prášku i ocet. Stačí 1 hrníček bílého octa. Ten odstraňuje nečistoty a dokáže také neutralizovat pachy. Je velmi vhodný i místo aviváže. Ušetříte tím i peníze za drahé změkčovací prostředky. Dokonalou vůni prádlu dodá přidání několika kapek esenciálního oleje.

Ekologické praní        

Myslíte-li šetření vážně, zvolte eko program. Dle názvu je nejen ekologický, ale funguje i ekonomicky. I když tyto programy trvají až 3 hodiny, využívají mnohem menší množství energie i vody. Ušetříte až o 30 až 50 % méně vody i elektřiny. Díky tomu snížíte své výdaje, ale také zredukujete zátěž vaší pračky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Neozone

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments