Vyrobte si domácí jogurt. Získáte celé litry za pár korun, je to primitivní

Ceny potravin letí nahoru, a tak stále více přemýšlíme o tom, jaké produkty si můžeme vyrobit sami doma. Výhodou domácích výrobků bývá to, že jsou levnější a také zdravější, než průmyslově zpracované pochutiny ze supermarketů. Začít s domácí výrobou můžete třeba u jogurtů – není na tom nic složitého!

V létě se bez jogurtu neobejdeme

Spotřeba jogurtů stoupá především v létě. Jde o rychlé a lehké jídlo, které se skvěle hodí, když nemáme v teplém počasí chuť na mastné, těžké pokrmy. Jogurty navíc potřebujeme do letních marinád, dipů, ale i jako surovinu do lehkých dezertů nebo třeba domácí zmrzliny.

Ani v chladnějším počasí bychom se však jogurtům rozhodně neměli vyhýbat – obzvlášť ty kvalitní jsou totiž plné prospěšných látek a velmi prospívají našemu zažívání. Nezapomínejte je tedy zařazovat do vašeho jídelníčku!

Jak na domácí jogurt

Vyberte si váš oblíbený kvalitní bílý jogurt, který má v sobě živé kultury. Vezměte ho zhruba 80 g a připravte si 1 litr čerstvého plnotučného mléka.

Mléko přiveďte pod bod varu a poté prudce zchlaďte. Až bude mléko mít teplotu okolo 40 °C, pečlivě do něj vmíchejte připravený jogurt.

Sklenice, do kterých budete jogurt nalévat, by měly být opravdu pečlivě vymyté. Ideálně je před plněním vyvařte, abyste měli jistotu, že jsou úplně čisté. Poté do nich nalijte přichystaný jogurt, pevně uzavřete.

Zabalte sklenici do nějakého kusu látky, například do utěrky, a nechte přes noc zrát.

Foto: Shutterstock

Ochucení jogurtu

Tímto způsobem můžete získat levný a kvalitní domácí bílý jogurt. Pokud máte rádi sladší nebo dokonce ochucené jogurty, můžete s ním samozřejmě dál pracovat. Navrhujeme ho osladit medem nebo do něj přidat rozmixované letní ovoce. Někomu bude možná stačit přidat oříšky nebo chia semínka.

Vytvoříte si tak vynikající snídani nebo svačinu pro teplé dny, která vás osvěží a zároveň prospěje vašemu zdraví. A k tomu všemu za pár korun!

Foto: Shutterstock, zdroj: Cooking.nytimes

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments