Zjistilo se, že většina lidí používá pračku celý život špatně. Pak jim odejde mnohem dřív a špatně pere

Magická mašina, do které stačí vhodit špinavé prádlo a počkat si několik desítek minut na zázrak, v mnoha domácnostech nevydrží zdaleka tak dlouho, jak by mohla. Co si pohlídat?

Když se pračka odporoučí příliš brzy

Máte pračku jen pár měsíců a už registrujete první závadu. S touto situací se setkali mnozí lidé v případě, že nedodržují základní povinnosti a zásady. Je velká škoda, abychom přetěžovali jednotlivé konstrukční prvky pračky a následně byli svědky toho, jak nám tento skvělý přístroj odchází příliš brzy. Poškození pračky přitom není samo sebou. Často si za něj můžeme sami. Nepoužíváme ji totiž správně.

Nacpat až k prasknutí

Základní chyba snad v každé domácnosti. Vaše pračka vám skutečně nepoděkuje, pokud ji nacpete až po okraj. Nikoliv. Právě naopak. Každý prací program má přesně nastavenou váhu prádla, kterou je schopen efektivně vyprat.

Když pračku přetěžujete, odchází její konstrukční prvky až třikrát rychleji. Snížit si tímto hloupým chováním životnost drahého přístroje je přitom velká škoda. Navíc tím negativně působíte i na saamotné prádlo.

Prádlo je totiž složeno z jednotlivých vláken, která umí pojmout mnoho vody. Ve vodě je samozřejmě obsažen i prací prášek. Když bude v pračce více prádla, než doporučuje daný prací program, prášek se z tkaniny nevymáchá a zůstává v ní. Následek? Vznik alergií, podrážděná kůže, nepříjemné svědění a dermatitida. Vždy do pračky vložte pouze tolik prádla, kolik výrobce doporučuje v manuálu. Nebojte se přizvat si váhu.

Foto: Shutterstock

Plísně mají rej

Životnost pračky si spolehlivě snížíte i tak, že ji po každém pracím cyklu uzavřete. Správně byste měli otevřít nejen dvířka, ale také zásobník na prací prášek. Pračka bude větrat a nestane se, že by se v ní tvořily plísně, které budou působit zápach a degradaci materiálů, zejména pak gumového těsnění.

A co aviváž

Aviváž je jeden ze spolehlivých klamů na spotřebitele. Místo toho, abyste do pracího cyklu přidali oblíbenou esenci v podobě esenciálního oleje, používáte průmyslově vyrobenou aviváž. Ta nejen, že prodlužuje dobu sušení prádla, ale také způsobuje vznik alergií a znemožňuje dávat prádlo do sušičky. V sušičce působí aviváž jako dokonalá ucpávka jemných filtrů a sušení se prodlužuje o desítky minut.

Kromě toho se aviváž stará o to, aby pračka špatně větrala. Častěji tak zatuchne a její zápach je následně skutečně nepříjemný.

Vyvarujte se základním omylům během péči o vaši pračku, nebudete si tak snižovat její životnost.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Nelen Nel
Nelen Nel
1 rok

A nebude to také tím, že kvalita je poněkud sporná? Malá součástka se nedá vybrat a vyměnit. Jen celý blok za tisíce. Mám a stále používám Tatramatku z roku 1976. Šikovný manžel ji udržuje. Když se něco rozbilo,skočilo se pro součástku za pár korun a pralo se dál. Pak se pro součástky chodilo do sběrny a o železných nedělích na ulici. Teď už je to v háji. Výrobky se vyrábí tak,aby dlouho nevydržely,ale co nejvíc se na nich vydělalo. Naprosto bezohledně.