Vyrobte si levný plyn jednoduše za 5 tisíc. S tímto podrobným návodem to zvládne každý

Máte domek nebo chatu a kompostujete odpad z kuchyně i zahrady? Pokud jste navíc šikovný kutil, můžete si z těchto odpadních surovin vyrobit levný plyn. V dnešní době drahých energií je to rozhodně nápad k zamyšlení. Malou domácí bioplynovou stanici si totiž dokážete vyrobit s minimálními náklady i sami. Postačí vám 2 obyčejné plastové sudy o objemu 200l, PET lahev a pár gumových hadic.

Za 5 kilo odpadu uvaříte bez energií

Neposlouží vám k výrobě elektrické energie tak, jak to znáte z velkých bioplynových stanic. Také s její pomocí pravděpodobně nevytopíte rodinný dům. Nicméně, pokud ve vaší domácnosti vyprodukujete alespoň 5 kilogramů organického odpadu týdně, určitě se vyplatí uvažovat o jejím pořízení.

Organický odpad říkáme všemu, co v kuchyni oloupeme, oškrábeme, co se nám zkazí v ledničce, co nesníme. Je to i posečená tráva, plevel nebo hnůj. Tento systém totiž využívá procesu tvorby bioplynu při rozkladu organické hmoty.

Na skládkách se tento přirozeně vyprodukovaný bioplyn bez užitku uvolňuje do atmosféry. Je přitom smutnou skutečností, že organický odpad tvoří 40 – 50 % veškerého komunálního odpadu. Pokud tento proces uzavřeme do bioplynky, nedochází k uvolňování plynu do ovzduší, a můžeme ho využít třeba při vaření.

Každý den si tak zajistíte dostatek energie na uvaření jídla. Navíc získáte i stálý přísun několika litrů kvalitního organického hnojiva, což oceníte, hlavně pokud máte zahrádku.

Foto: Shutterstock

Plyn od jara do podzimu zdarma

Nemusíte se obávat nepříjemného zápachu, bioplynka nesmrdí. Dobře ale funguje jen při teplotách nad sedmnáct stupňů. Můžete ji tedy využívat pouze od jara do podzimu, nebo umístit do vhodné stodoly či skleníku. Díky své sezónnosti je vhodná pro chaty a chalupy, kde vám poskytne dostatek energie pro několik hodin vaření denně. A také je dobré počítat s tím, že je poměrně prostorově náročná.

Přemýšlíte, jestli by taková stanice nebyla vhodným řešením právě pro vás? Netroufáte si ale pustit se do toho vlastníma rukama? Na trhu už v současné době najdete několik kvalitních domácích bioplynek. Můžete si ji tedy klidně i koupit.

Podívejte se v přiloženém videu, jak si jednoduše vyrobíte bioplynku sami!

youtube.com

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments