Výsledkem bude 200 mrtvých denně v příznivém scénáři, odpověděl Prymula na dopis Pirka a Šmuclera

Kardiochirurg Jan Pirk spolu se stomatologem Romanem Šmuclerem a dalšími lékařskými kapacitami iniciovali vznik otevřeného dopisu, ve kterém vyzvali vládu, aby zastavila zavádění nových plošných opatření proti koronaviru a postupně zrušila ty stávající.

Jako lékaři cítíme občanskou povinnost vyjádřit se ke koronavirové krizi, která těžce dopadla na naši zemi,” píší v dopise, který je na internetu ve formě petice, s níž vyjádřilo souhlas už dvacet tisíc signatářů. “Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu však vidíme v drastických vládních opatřeních, než v nemoci Covid jako takové.

Koronavirus prý nepředstavuje vážnou hrozbu

Podle lékařů je nutné okamžitě uklidnit obyvatelstvo, které je vyděšené kontinuálním zpravodajstvím o nemoci Covid-19. “Nikdy v minulosti nebylo obyvatelstvo informováno o jedné konkrétní nemoci tak dlouho, tak detailně a všemi médii naráz. Veřejnost je následkem toho nebývalým způsobem vystrašena,” píše se v dopise.

Iniciátoři petice také vyzývají vládu, aby upustila od dalších omezujících opatření, která dále tlumí již tak zdevastované hospodářství. To je přitom zapotřebí naopak neprodleně začít rekonstruovat. Jdou dokonce tak daleko, že odmítají i plošné nařízení o nošení roušek. Podle nich má smysl pouze tam, kde to jednoznačně vyžaduje epidemiologická situace.

Tento typ koronaviru nepředstavuje pro zdravé občany v produktivním věku vážnou hrozbu, jestliže nejsou dlouhodobě vystaveni vysoké dávce viru. Pokud se tato skupina populace s virem setká, většinou nevykáže žádné nebo jen mírné příznaky, odpovídající běžnému chřipkovému onemocnění,” zdůvodňují to Šmucler s Pirkem ve svém dopisu.

Lékaři, kteří epidemiologii nerozumí

U ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tvrdě narazili. Ten je označil za lidi, kteří věci nerozumí a neměli by se tak k ní tímto způsobem vyjadřovat. “Jsem velice znepokojen naprosto nezodpovědným přístupem signatářů této petice. Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně 10krát vzrostl ze 2 na 20,” uvedl Prymula na svém Twitteru.

Když nebudeme nic dělat, za další měsíc bude umírat 200 lidí denně v příznivém scénáři. To snad přece nikdo z nás nechce. Podobně nesmyslné jsou informace o vakcíně, ta povinná nebude,” dodal potom nepříliš pozitivní výhled.

Roman Prymula také dnes poprvé připustil, že opatření mohou být ještě mnohem tvrdší. Pokud by se situace nelepšila, zvažuje prý uzavření celé ekonomiky na dobu 14 dní.

Foto: vlada.cz

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Koronasaurus
Koronasaurus
22 dní

Proč si každý papaláš hraje na věštce ?

rnk
rnk
24 dní

V průměru u nás umírá denně 309 lidí.
Pokud to tak bude i nadále a z toho bude mít 200 zemřelých koronavirus, tak je naprosto v pořádku.
Jinému scénáři zatím nic nenasvědčuje. Za první polovinu roku 2020 zemřelo o 500 lidí méně než vloni.
Plukovník Prymula je vojenský epidemiolog, vyškolený na zvládání následků velmi smrtících biologických zbraní. Nasadit jej na tuto “epidemii” je jako jít na vrabce ne s kanonem, ale s atomovkou.

Koronasaurus
Koronasaurus
12 dní
Reply to  rnk

Podlehlo
+45
1272

Data z 16.10.