Vysvícenou LED žárovku už nikdy nevyhazujte. Stačí pár minut a bude zase jako nová

Elektřina zdražuje a je potřeba si hlídat spotřebu. K tomu nám v mnoha případech pomáhají LED žárovky. Jsou bezpečné, a navíc neobsahují rtuť. Další výhodou je spolehlivost a to, že fungují celou dobu své životnosti. Zatímco klasické žárovky neopravíte, pokud se porouchá LED žárovka, je to snadné.

Jaké jsou výhody LED žárovky?

LED žárovka má 10x větší účinnost než vláknová žárovka. Další plus je, časté vypínání a zapínání neovlivňuje její životnost, která je extrémně dlouhá. Je velmi odolná, neobsahuje rtuť, a především výrazně ušetříte za spotřebu. To už jsou důvody si žárovky pořídit, a to i přes vyšší pořizovací cenu. Ale ta se vám velice rychle vrátí.

Žárovku můžete reklamovat

Pokud nejste kutil a nemáte ambice žárovku opravovat, většinou ji můžete dát na reklamaci. Výrobci často udávají, že má žárovka svítit tisíc hodin, a pokud jste ji kupovali dva týdny zpátky, máte nárok na reklamaci. Jestliže si na to ale troufáte, můžete si žárovku zkusit opravit doma sami, nebo říct o pomoc někomu technicky zdatnějšímu v domácnosti.

Foto: Shutterstock

Jak LED žárovku opravit?

Budete potřebovat pájku a kousek drátu. Odšroubujete vrchní číst žárovky a odložíte stranou. Budete mít před sebou kruh s LED diodami, z nichž je jedna vypálená a přerušuje obvod, proto žárovka nesvítí. Tuto diodu opatrně nadzvednete například pilníkem, abyste viděli kontakty. Je možné, že vadných diod je více, v tom případě je budete muset opravit také. Roztavte pájkou kousek drátu a přilepte ho tam, kde byla vadná dioda. Po ztuhnutí materiálu by měla být funkce žárovky obnovena.

Určitě tento způsob ale nezkoušejte, pokud nemáte s pájením žádné zkušenosti. Ani tento typ opravy totiž není určen pro úplné laiky, ale spíše pro zručné kutily, kteří občas něco opraví. Pokud se oprava nepovede, je nutné pořídit novou žárovku.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radoslav
Radoslav
9 měsíců

Nadzvednout diodu, třeba pilníkem? Snad pinzetou, ne? Úbytek napětí na ostatních diodách bude vyšší, ale to nemá smysl…

Richard
Richard
9 měsíců

Nechápu, proč by tohle někdo dělal. Vypájejte nefunkční diodu, zapájejte tam novou a necpěte tam kusy drátů

Sven01
Sven01
9 měsíců

Skusta popisat ako najdete vadnu diodu, a roztavit kusok dratku je tiez odborny vyraz.. Mam doma kusok medeneho dratu, pridte mi ukazat ako sa tavi..ina nieco okolo 1000stupnov, ak tu vadnu led najdeze a prepojite tak zvysite napatie na tych dalsich led, pri jednej to este mozno preziju, ale pri viacerych nie, resp len velmi krako.

Tomáš
Tomáš
9 měsíců
Reply to  Sven01

Tady jste na webu kreativců 🙂

Jarin
Jarin
9 měsíců

Než začnete tuto řadu realizovat je dobré vědět něco o zapojení které je obvykle do série a každá dioda má úbytek napětí. Po přemostění drátem stoupne napětí v soustavě a ostatní diody se brzy spálí taky.

Pavel
Pavel
9 měsíců
Reply to  Jarin

Nemluvě o tom že můžou být i paralelně zapojené, takže by vznikl zkrat.