Vytěžte ze symbiózy rostlin. Pokud tyto druhy vysadíte u sebe, úroda bude mnohonásobně vyšší

Smíšená výsadba pomáhá zvyšovat bohatost úrody. Které rostliny si spolu skvěle rozumí?

Navzájem si poskytnou živiny

Plánování výsevu a výsadby je základ úspěchu. Některé druhy se totiž dokáží skvěle doplňovat a navzájem si poskytovat nejen stín a oporu, ale také potřebné živiny. Některé kombinace dokonce mnohem lépe odolávají prorůstání plevele. Jiné dvojice rostlin zase skvěle přivábí opylovací hmyz. Zkrátka ve dvou se to lépe táhne.

Rajčata a bazalka nejen na talíři

Osvědčená italská kombinace těstovin s rajčaty, na která položíte lístky bazalky patří k evergreenům, kterých se snad nelze přejíst. Co ale možná nevíte je fakt, že bazalce a rajčeti to spolu klape i ve skleníku nebo na záhonu. Dokáží navzájem maximalizovat své výnosy a odpudit škůdce. Když k nim přidáte ještě měsíček lékařský a lichořeřišnici, je to parta k pohledání.

Pokud se chcete pustit do pěstování pažitky nebo petržele, i tyto plodiny má rajče ve svém okolí více než rádo, stejně jako mrkev a cibuli.

Foto: Shutterstock

Pořádná úroda cibule

Zasadili jste cibuli a čekáte, jaký letos bude rok? Pokud si příští rok dobře naplánujete výsev mrkve, můžete jí ozvláštnit cibulová políčka. Cibule se totiž stará o to, aby odpudila od záhonu hmyz a ochránila mrkev před houbovými neřády. Mrkev zase kryje cibuli záda – odpuzuje škůdce, kteří ji mohou napadnout. K cibuli se hodí i brokolice. Mrkev zase bere do party hrášek, rozmarýn, salát, fazole a ředkvičky.

Chceme dokonalý hlávkový salát

Listožraví škůdci se již nemohou dočkat toho, až se s chutí pustí do vašich salátků. To se jim ale nepodaří, protože jste v jejich okolí vyseli ředkvičky, a ty jim nejedou. Současně můžete vytvořit hradbu i z máry, protože tu plži nesnášejí. Stejně tak se bude hodit červená řepa, cibule, mrkev a špenát.

Kombinace pomohou zvýšit výnos i ochranu plodin.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments