Vyzkoušejte ovoce, které rázem zlepší průtok krve v těle. A navíc snižuje cholesterol

Svou velikostí připomíná mandarinku, ale barvou zase spíše citron. Dokáže zahnat stres a dokonale vás osvěží. V našich končinách není ovoce yuzu příliš známé.

Ovoce yuzu pochází z Číny, ale nyní roste hlavně v Japonsku a Koreji. Má hrubou žlutou slupku a je aromatičtější a kyselejší než ostatní citrusy. Je plné vitamínů, snižuje zánět a podporuje zdraví srdce. Jak se píše na healthline.com, yuzu je populární ve východoasijské kuchyni, kde šťáva, kůra a semena z ovoce slouží jako přísady do octů, dochucovadel, omáček a marmelád. Olej z něj se používá v kosmetice, přidává se do parfémů a využívá se při aromaterapii.

Opravdu výživné ovoce

Yuzu má nízký obsah kalorií, ale mnoho živin. Je bohaté na vitamin A a C, hořčík, železo, zinek, vápník, riboflavin, niacin a vitamín E. Jsou v něm silné rostlinné sloučeniny jako karotenoidy, flavonoidy a limonoidy působící jako antioxidanty, zmírňující zánět, bojující proti rakovinným buňkám a podporující zdraví srdce.

Ve 100 g najdete:

  • 53 kalorií
  • 13,3 g sacharidů
  • 0,8 g bílkovin
  • 0,3 g tuku
  • 1,8 g vlákniny
  • 59 % DDD vitamínu C

Silné antioxidanty

Yuzu obsahuje několik antioxidantů, včetně vitamínu C, limonenu, karotenoidů a flavonoidů, které neutralizují volné radikály poškozující buňky a způsobující oxidační stres, který je spojený s onemocněním srdce, mozku, cukrovkou a rakovinou.

Zlepší průtok krve

Ovoce podporuje správnou srážlivost krve. Nadměrné srážení může způsobit ucpání malých i velkých cév, což vede k srdečním chorobám, infarktu a mrtvici. Extrakt z yuzu díky dvěma klíčovým flavonoidům hesperidinu a naringinu, zpomalí seskupování krevních destiček, zlepší průtok krve a sníží riziko srdečních chorob.

Protirakovinné vlastnosti

Yuzu obsahuje množství látek, které chrání před vznikem rakoviny. Limonoidy, které se vyskytují v citrusových plodech, bojují s rakovinou prsu, tlustého střeva a prostaty.

Foto: Shutterstock

Chrání mozek

Extrakt z yuzu chrání mozek před nemocemi, jako je Alzheimerova choroba. Snižuje mozkovou dysfunkci a zlepšuje stav paměti.

Vůně má uklidňující účinky

Sloučeniny jako limonen a linalool jsou odpovědné za aroma oleje z yuzu, které v sobě nesou tóny grapefruitu, mandarinky, bergamotu a limetky. Olej má uklidňující účinky, snižuje napětí a úzkost, snižují srdeční tep a zmírňuje stres.

Další výhody

Má antidiabetické účinky, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu, pomáhá při hubnutí, předchází srdečnímu selhání a chrání srdce, zlepšuje zdraví kostí, chrání před infekcí, má antimikrobiální účinky a používá se v kosmetice proti stárnutí pokožky.

Jak využít yuzu

Využívají se spíše koncentrované extrakty než přímo ovoce. Používá se na výrobu asijských octů a dochucovadel, do past, prášků, marmelád, želé, sladkostí a čaje. Protože má podobnou kyselost jako citrony a limetky, je jejich skvělou náhradou v dresincích, zákuscích i nápojích. Aroma si můžete vychutnat i v podobě esenciálního éterického oleje. Před použitím se však vždy musí zředit.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments