Co v žádném případě nejíst během těhotenství? Možná budete překvapeni

Během těhotenství se snaží každá nastávající maminka o to, aby její miminko mělo co nejlepší podmínky a veškerou výživu, která je důležitá pro správný vývoj. Některé potraviny a nápoje je třeba z jídelníčku zcela vyřadit. Jsou potraviny, které mohou způsobit problém nejen miminku, ale i mamince!

Jak se stravovat v těhotenství

Pochopitelně prvním krokem je upravit jídelníček podle zásad zdravého stravování. Omezit tučné i slané potraviny. Jíst méně cukrovinek a pít dostatečné množství vody. V těhotenství potřebuje vaše tělo, mnohem více než kdy jindy, vitamíny z ovoce a zeleniny. Zařaďte i ořechy a některé druhy ryb.

Čemu se v těhotenství vyhnout

Syrové ryby, korýši. Oblíbené sushi na vás bude muset počkat. Vše by mohlo vést k nákaze listérií, salmonelou nebo nejrůznějšími vibriony. Stejné nebezpečí představuje i syrové maso. Nedostatečná tepelná úprava masa je častou příčinou problémů způsobených listérií, salmonelou, toxoplazmózou i mnoha bakteriemi. Nákaza může vyvolat i předčasný porod, ale především řadu komplikací pro nenarozené dítě. Způsobuje mentální retardaci, epilepsii a neurologická onemocnění.

Syrová vejce jsou jistě pochoutkou, kterou běžně nevyhledáváte. Je třeba však myslet na to, že se mohou vyskytovat i v domácích majonézách zmrzlině nebo polevách. Nákaza salmonely znamená horečku, zvracení, žaludeční křeče a průjem. Dalšími potravinami, které mohou být kontaminovány salmonelou, jsou vnitřnosti nebo oblíbené syrové klíčky, které se přidávají do salátů. V nemytém ovoci a zelenině může být listérie, salmonela, toxoplasma či patogenní koliformní bakterie. Ohrozit vás mohou i nepasterizované ovocné džusy, mléko a sýry. Od nich hrozí listérie, salmonela, bakterie
E-coli nebo brucella.

Naprostý zákaz alkoholu

Absolutní ne v těhotenství platí pro alkohol. Jeho konzumace zvyšuje riziko potratu nebo narození mrtvého dítěte. Miminko může trpět srdečními defekty či mentální retardací.

Pro zdraví vás a vašeho miminka si nastudujte podrobné rady, jak se v těhotenství stravovat. Doporučená výživa se liší podle trimestru těhotenství.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments