Zahrádkář prozradil úžasný trik, kterým likviduje slimáky. Nemá s nimi problém

Jakmile se objeví první kapky deště, začne naše zahrádky okupovat plž, kterého nevidíte rádi. Čím více prší nebo zavlažujete, tím více se mu daří. Vlhko spojené s teplem ho vylákají z úkrytu a on si následně pochutnává na všem, co potká. Za oběť mu může padnout celá vaše úroda.

Nejčastější způsoby hubení

Pokud na zahradě objevíte v listech vykousané otvory, mizí vám půlky jahod nebo jiné plody, začnete okamžitě řešit, jak na slimáky. Velké množství zahrádkářů sáhne po soli, která je dokáže zaručeně zabít. Vedlejším efektem je ale také kontaminace půdy. Pro rostliny se stane na delší dobu toxickou. Snažte se tedy její používání omezit na minimum.

Zbavte se úkrytů

Jednou z osvědčených metod pro vyhnání těchto plžů je odstranění jejich možných úkrytů. Milují krytá místa, naskládané dřevo, kameny nebo hustě rostoucí keře, jejichž větve pokrývají půdu. Na nepřístupných místech slimáci kladou svá vajíčka. Pečlivý úklid zahrady se vám v takovém případě vyplatí.

Foto: Shutterstock

Po úklidu účinná zbraň

Jakmile svou zahradu dáte do pořádku. Můžete přistoupit k druhé fázi. Tou je použití kapradinového listí. Nabízí se dva způsoby zpracování. Využijte hnůj, který si doma můžete připravit, nebo zužitkujte listy na originální mulčování. Na vytvoření obou budete potřebovat relativně velké množství materiálu. Nastříháte-li kilogram listů a zalijete ho  deseti litry vody, vytvoříte základ pro originální hnůj. Promíchávejte směs každý den, po dobu dvou týdnů. Kýbl poté vždy přikryjte látkou tak, aby se k němu nedostal žádný hmyz, ale materiál v něm dobře dýchal. Hotový hnůj vždy smíchejte v poměru 1:10 s čistou vodou. Touto směsí zalévejte rostliny, které jsou slimáky nejvíce ohroženy. Ideální doba na hnojení je jeden týden.

Mulčujte

Protože slimáci nesnáší vůni kapradinových listů, můžete využít i „voňavější“ variantu. Listy nastříhejte na malé asi půl centimetrové kousky a nasypte je kolem záhonků s ohroženými rostlinami. Vytvořte alespoň pět centimetrů široký pás. Vůně, která z mulče bude vycházet zajistí, že se jim plži vyhnou obloukem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Garden-experts

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments