Mohou být zakázány i krby? Studie tvrdí, že jsou špinavé

Krby v domácnostech jsou doslova na odstřel, ostatně stejně jako kotle na dřevo. Jde tu primárně o vytápění dřevem, které dlouho nikoho netrápilo, ale teď mnohé organizace poukazují na to, jak moc je vlastně škodlivé. Z hlediska emisí si nezadá s dalšími špinavými zdroji tepla a jako takové má být podle některých expertů zrušeno.

Částice v místnosti

Problém je hlavně s jemnými prachovými částicemi, které nesou označení PM 2,5. Právě ty při spalování dřeva vznikají v největší míře. Některé studie již prokázaly, že jsou obzvlášť škodlivé pro lidské zdraví. Poukazuje na to také organizace Moms for Lungs.

Ta zdůrazňuje škodlivost krbu pro samotné osazenstvo domácnosti, která ho používá. Podle ní je to podobné, jako byste si nechali do obývacího pokoje proudit výfukové plyny ze 750 nákladních vozidel jezdících na naftu.

Hlavním problémem je skutečnost, že v krbových kamnech často dochází k tomu, že se zde dřevo spaluje při relativně nízké teplotě. Právě to je přitom chvíle, kdy dochází k největší produkci škodlivých prachových částic PM 2,5. Jakmile otevřete krbová dvířka, uvolníte do místnosti velké množství takových částic. Ty se přitom nemají kde rozptýlit a kolují tak po místnosti. Jejich vdechování je velmi nebezpečné.

Krby by podle těchto odborníků měly být definitivně zakázané. Je otázkou, kdy k tomu dojde, avšak i další organizace, v některých případech i státní, inklinují tímto směrem. Podobné doporučení vydala také Světová zdravotnická organizace.

Foto: Shutterstock

Nevhodná doba

Je ale problém, že k těmto úvahám dochází v době, kdy je to se zdroji tepla všeobecně špatné. Například plyn neustále zdražuje, a tak je pro mnohé dřevo poslední možností, jak si ještě relativně levně zatopit, jakkoliv i jeho cena postupně stoupá.

Už opravdu nevím, co si o tom mám myslet. Nejprve zdraží plyn tak, že už ho v našem rodinném domku můžeme používat jen výjimečně, a teď ještě chtějí, abychom netopili dřevem. Tak co máme ale dělat,” říká pan Miroslav, který má ve svém domě plynový kotel i krb, přičemž v poslední době topí právě spíše dřevem.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

To už tu jednou bylo. Kdysi na hoře Olymp žili bohové atd. K čemu je zdraví životní styl, když v zimě zmrznu? Pořád plácají nesmysly, ale aby něco vyřešili na to nemají ani poradce. Rozume kde jsi?

Pavel Molík
Pavel Molík
1 rok

Zákazy ve jménu ochrany zdraví jsou nejhorší, přispívají k nástupu totality.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Pavel Molík

Zakazovat můžou, ale nemůžou lidem nařídit, aby mrzli…

Jitka
Jitka
1 rok

zdá se mi poněkud přehnané srovnávat množství PM částic z krbu se 750 výfukovými motory nafťáků. Navíc když zatopím otevřu dvířka možná 2x za celé odpoledne kdy topím….

Petr
Petr
1 rok

Už jako opice jsme seděli u ohně a najednou je to škodlivé 🤣🙈 To jsou zase zelený žvásty 🤬 Je to jenom o tom že krby jsou nejlevnější na výrobu tepla a to se kšeftařum z energiemi nehodí do krámu 🤬🤬🤬

Kracmar
Kracmar
1 rok

Co takhle zrušit okamžitě výrobu a užívání SUV, používat jen auta s motorem do 1000 cm3, anabo používat dopravní prostředky, kde by si pasažéři vyráběli elektřinu ručně a Pom ještě využít poučku z fyziky třením ebenové tyceo lysci ohon, tady zase narazíme, kde sehnat rolik lysek, volů máma tedy zbytečněnoho

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Kracmar

Není dost liščích ohonů – bo zelení – týrání zvířat, ne?

Zdeněk
Zdeněk
1 rok

Jakými hovadinami se ty organizace ohánějí. Jak škodlivé pro osazenstvo? Psal jsem na toto téma bakalářku a dobře vysušené dřevo se dá považovat za velmi kvalitní topivo.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Zdeněk

Psst! Myslet začíná být stejně zločinné jako za komunistů!

Luboš
Luboš
1 rok

Jsou to psychopati nevím odkud se tzv odborníci berou, rozhodně jim chybi zdravý selský rozum

Pepa
Pepa
1 rok

Při otvírání dvířek se nejdříve otevírá klapka do komínu. Následně se pootevřít dvířka, kde se podtlakem nasaje vzduch z místnosti a prostor spalovacího prostoru se vyčistí tahem komína, takže ty obávané částice ani kouř jaksi nejdou do místnosti.😉 Jako pokus vystrašit dobrý.😅

Peter
Peter
1 rok
Reply to  Pepa

Treba ich zavrieť do telocvični a potom pustiť hadicami výfukové plyny z 750 nákladných vozidiel

Josef
Josef
1 rok

Tak proč jen na nové krby nemontují větrák co by sepnul při otevření dvířek a vše hnal do komína, co to má být hned vše zakazovat když to jde technicky pořešit?

Jirka
Jirka
1 rok

Prosím vás, přestaňte nazývat diletanty experty. Teplo ze spalování dřeva nás jako lidstvo hřeje po tisíce let přinejmenším. Ano, při spalování čehokoliv vzniká jisté množství škodlivin, ale přirovnávat 1 krb k 750 kamionům je hanebná propaganda! Přestaňte šířit neozelené bludy, které jsou lživé a zavádějící!