Poznejte okamžitě, zda je baterie nabitá. Stačí jediný pohyb rukou, olizovat ji nemusíte

Bez obyčejných tužkových baterií si dnes lze jen obtížně představit jakoukoliv domácnost. Funguje na ně totiž celá řada přístrojů a spotřebičů, ať už jde o nejrůznější elektroniku, kuchyňská zařízení nebo třeba hračky. Není také nic příjemného, když se vám baterie vybije a vy zjistíte, že jich máte doma celou řadu, ale nevíte, která je ještě nabitá a která nikoliv. Kdo by si to také měl pamatovat, že?

Velmi jednoduchý způsob

Pochopitelně můžete zkoušet jednu po druhé, zda nebude náhodou fungovat. To je ale velmi zdlouhavé a nepříjemné řešení. Nejjednodušší je pochopitelně využít multimetr, který vám nabití baterie změří. Avšak ne každý jím disponuje.

Existuje ale velmi jednoduchý způsob, jak nabití baterie můžete zjistit sami. Vystačíte si s rovným tvrdým povrchem. Ideální je za tímto účelem použít stůl. Baterii na něj postavte, přičemž minusová strana musí směřovat k desce stolu. Potom baterku zvedněte několik centimetrů nad desku stolu a pusťte ji.

Teď je důležité sledovat, jakým způsobem baterie dopadne. Pakliže zůstane stát, můžete si být téměř jisti, že je nabitá. Ale v případě, že spadne naležato, je jasné, že je vybitá. Ne vždy se to samozřejmě musí povést, a tak tento postup raději několikrát zopakujte, abyste měli jistotu.

Důležitá je také informace, že tuto metodu můžete aplikovat pouze na alkalické baterie. U těch dobíjecích to nefunguje.

Foto: Shutterstock

Další možnosti, jak vyzkoušet baterii

Baterie ale můžete otestovat i dalšími způsoby. Poměrně rozšířené je olizování, jakkoliv se příliš nedoporučuje, protože to není hygienické a baterie jsou toxické. Pokud přiložíte baterii na jazyk, měli byste v případě dobitého článku cítit brnění. Ale pokud je baterie rezavá nebo poškozená, toto byste ale zkoušet neměli.

Velmi spolehlivé je také použití kompasu. Položte na něj baterii a sledujte, jak se bude chovat střelka. V případě, že střelka bude směřovat k mínusu a bílá na plus, znamená to, že baterie je nabitá a můžete ji použít.

Pokud ale střelka neustále kmitá, aniž by se zastavila, je to tím, že je baterie vybitá a její napětí je pod požadovanou hodnotou.

Možná tím nejlepším řešením je ale nákup dobíjecí sady a dobíjecích baterií. Potom je můžete používat neustále dokola a nemusíte kupovat nové.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments