Zanesená střeva mohou postupně otrávit celý organismus. Vyčistěte je rychle a spolehlivě

Pokud vám ve stravě chybí vláknina, začíná se pohyb střev zpomalovat. Zhoršuje se kvalita pokožky, pociťujete únavu, žaludeční křeče, jste náchylní k infekcím a jste apatičtí. Za vše může zanesené střevo. Jak rychle střeva vyčistit?

Pravidelné vyprazdňování je důležité

Vyprazdňování by mělo probíhat každý den nebo minimálně obden. Odvádí z těla odpadní a škodlivé látky a je prevencí rakoviny tlustého střeva. Pokud u vás probíhá vyprazdňování méně často a pociťujete křeče, pak vás trápí zácpa.

Potraviny na pročištění střev

Obecně pomáhají potraviny s velkým podílem vlákniny a dále potraviny bohaté na probiotika a prebiotika. Každý den snídejte jogurt nebo hrnek kefíru a úleva přijde velmi rychle.

Celozrnné pečivo

Celozrnné pečivo obsahuje vlákninu a důležité antioxidanty. V celozrnné podobě si můžete dopřát ječmen, oves, proso, pohanku, ale patří sem i hnědá rýže.

Zelenina a ovoce

Žádné z doporučení na zdravější životní styl nemůže vynechat ovoce a zeleninu. Vláknina a voda v ovoci a zelenině čistí tlusté střevo a zároveň snižuje nadměrnou chuť k jídlu. Konzumujte brokolici, jablka, pomeranče, mrkev, kapustu, červené hrozny a zelí. Zelí je nejlepší v kysané podobě.

Luštěniny

Potravinou bohatou na vlákninu je kterákoliv luštěnina. Začněte jíst více čočky, hrášku, fazole, sojových bobů nebo cizrny.

Foto: Shutterstock

Čerstvá jablečná šťáva

Pro okamžitou úlevu můžete vyzkoušet čerstvou jablečnou šťávu. Kromě pročištění střev vám pomůže i s očistou jater a celého trávícího traktu.

Citrónová šťáva

Antioxidační vlastnosti citronu a vysoký obsah vitamínu C jsou pohlazením pro trávicí systém. Citronovou šťávu smíchejte s vodou, na 1 l vody je třeba šťáva z 1 citronu. Směs popíjejte celý den.

Pro akutní pomoc můžete přimíchat mořskou sůl a dvě sklenice vlažného roztoku vypít ráno na lačný žaludek.

Zeleninové smoothie

Kdo trpí zácpou dlouhodobě, měl by jedno hlavní jídlo nahradit zeleninovým smoothie. Pokud do něj vmícháte lněná semínka, zároveň odstraníte toxiny. Lněná semínka také absorbují přebytečnou vodu v tlustém střevě.

Kysané zelí

Kysané zelí obsahuje mnoho vitamínů a pomáhá s vyprazdňováním. Navíc je chutnou přílohou. Zvykněte si k hlavnímu jídlu konzumovat přílohový salát s kysaným zelím a vaše vyprazdňování se upraví.

Červená řepa

Červená řepa v syrové stavu podporuje peristaltiku střev a pomáhá vyloučit toxické látky z těla.

Foto: Shutterstock

Cviky na čištění střev

Pomalejší peristaltiku pomůže rozhýbat cvičení. Provádějte cviky, kdy stlačujete břicho. Například si lehněte na záda, přitlačte kolena k břichu a pak obě pokládejte na jednu nebo na druhou stranu. Pomáhá i obyčejný předklon. S nataženými rukami se uklánějte k jednomu a ke druhému z chodidel.

Pro ty, kdo trpí zácpou delší dobu to znamená, že musí přidat pravidelný pohyb. Vhodné jsou procházky, plavání nebo jízda na kole.

Pokud jsou bolesti intenzivní, provádějte několikrát denně masáž břicha. Ve spirále přejíždějte kolem pupíku ve směru hodinových ručiček. Můžete si pomoci vonným olejem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments