Zánět slinivky břišní dokáže v těle napáchat velké škody. Rozpoznejte ho včas podle prvních příznaků

Zánětem slinivky břišní trpí nejčastěji lidé středního věku a důchodci. Při nevhodném životním stylu nebo vlivem genetiky se může objevit i u mladších jedinců. Objevují se dva typy. Jedním je chronický zánět a druhým akutní. Oba dva jsou velmi nepříjemné a hned by se měly řešit.

Akutní zánět

Nejčastěji se při takovém problému u pacienta objeví otok a výrazné bolesti. Když není zánět léčen, může místo začít hnisat, krvácet a ohroženy budou také další tělesné funkce. Jakmile tedy zpozorujete nezvyklou bolest, je vhodnější ihned navštívit lékaře.

Často pacienti také zvracejí, není jim dobře a ztrácejí také chuť k jídlu. Někdy je cítit bolest i v oblasti srdce přihází únava nebo kolísavý tlak.

Akutní zánět může vzniknout dlouhodobě nevhodnou stravou, otravou, alergickou reakcí, ale také nevhodně provedeným chirurgickým zákrokem.

Chronický zánět

Jedná se o častější formu, která se u pacientů vyskytuje velmi často a mnohokrát se projevuje v souvislosti s dalším onemocněním. Jakmile pociťujete bolesti, únavu, nezvyklé trávící obtíže nebo těžkost, může se jednat právě o tento zánět.

Jak vzniká zánět

Tělo se některým potravinám může bránit. Pokud budete často konzumovat sladké, příliš tučné nebo kořeněné potraviny, slinivka se podráždí. Vzniká pak nedostatek enzymů, které tráví bílkoviny, tuky a sacharidy. Výsledkem je celkové narušení trávící funkce v těle. Nedostatek enzymů může být získaný buď dědičnou cestou, nebo vypěstovaný v průběhu let vlivem špatné životosprávy a absence aktivního pohybu.

Pacienti poté trpí různými problémy, protože jejich tělo nevstřebává vitamíny, minerály a další potřebné látky. Má také sníženou schopnost bojovat proti toxinům, a tak se v těle ukládají nežádoucí látky, které mohou vést ke vzniku civilizační choroby.

Léčba

V nemocnici většinou nastupuje přísnější dieta a řada vyšetření. Předepsány jsou také léky proti bolesti, odpočinek a lékaři se snaží hlavně o snížení zátěže na žlázu. Ta se s vlastní pomocí regeneruje, až dojde k úplnému uzdravení. U chronického zánětu z důvodu dlouhodobého nedostatku enzymů je důležité jídelníček dodržovat dlouhodobě.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.