Zapomněl České televizi zaplatit poplatek. Skončil v exekuci

V tomto příběhu se pojí dvě velmi oblíbená témata k diskuzi v České republice. Nutno říct, že nepříliš pozitivním způsobem. Jde o koncesionářské poplatky, které musí každý platit České televizi, což mnozí kritizují. A bohužel jde také o exekuce, do které se můžete dostat až překvapivě snadno. Třeba jen proto, že něco přehlédnete a už se to s vámi veze.

Opomenutí proměnili ve velký problém

Příběh na svůj facebookový profil umístil podnikatel Zdeněk P., kterého nelze podezřívat z toho, že by se někde snažil něco ošidit. Nedopatřením se mu ale stalo, že neuhradil koncesionářský poplatek České televizi.

Přibližně před třemi lety se rozhodl pro změnu finančního ústavu a ve své bance zrušil účet, aby ho mohl převést do jiné. “Mělo by to fungovat tak, že banka vám převede všechny trvalé platby apod., bohužel při tomto převodu mi vypadla platba koncesionářského poplatku České televizi. Je to marginální částka, asi 150 korun, pohybů na účtu (i soukromém) mám měsíčně více než stovku, takže je to pod mou rozlišovací schopnost – navíc do té doby platby odcházely automaticky,” uvádí podnikatel.

Když k podobné situaci dojde, jeden by předpokládal, že se Česká televize pokusí dotyčného kontaktovat a zjistit, proč jí do té doby řádně hrazené poplatky přestal posílat. K poplatku byl totiž řádně přihlášen, což předpokládá, že ČT bude mít jeho kontaktní údaje. Jenže o něco takového se zástupci televize prý nikdy nepokusili. Dokonce ani “zákazníka” neinformovali, že od něj přestaly chodit platby.

Vypadá to, jakoby si Česká televizi nějakou dobu počkala, dokud dluh nenaroste do určité výše, a následně muže zažalovala. Šlo přitom o stále poměrně nízkou částku ve výši dvou tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Jinak to asi vyřešit nešlo

Chybou klienta bylo to, že si na svém bydlišti v Praze nepřebíral poštu, protože v té době žil jinde. Když se k němu konečně pošta dostala, vše dle výzvy uhradil. Za nepříjemnou anabází byl ochoten udělat tečku, přestože se veřejnoprávní instituce rozhodně nechovala správně.

Jaké však bylo jeho překvapení, když ve schránce objevil další psaní. Tentokrát už šlo o exekuční návrh, a to na dalších pět tisíc korun. Prý že neuhradil vše. Vše bylo ale tak komplikovaně popsáno, že vlastně nevěděl, kolik má zaplatit a zda na něj náhodou zase někde nevypadne nějaký další kostlivec. Proto raději rovnou kontaktoval exekutora, který mu řekl, kolik má zaplatit, a tak také učinil.

Pro tohoto podnikatele šlo přitom o stále marginální částky, celkem asi 7000 korun, které mu nečinily žádný problém uhradit. Vyzkoušel si ale, jaké to je ocitnout se v tomto nepříjemném soukolí, kdy je s vámi nakládáno jako se zločincem bez jakékoliv schovívavosti nebo snahy vyřešit nesrovnalosti obyčejnou domluvou. Vše se hned žene přes soudy.

Vtipné je také to, jak se muž snažil kontaktovat Českou televizi, aby mu sdělila další případné nedoplatky a také číslo účtu a variabilní symbol, pod kterými má poplatky posílat. K předchozímu účtu už se totiž nedostal a tyto údaje neměl. Snažil se dovolat na uvedená telefonní čísla, ale zjistil, že vás buď vytípnou nebo hovor přeruší bez spojení.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michaela Růžičková
Michaela Růžičková
1 měsíc

Mohou mi vypnout příjem signálu když mám dluh na poplatcích

Pavel
Pavel
1 měsíc

ČT se nyní navenek především prezentuje jako detašované pracoviště bruselské propagandistické centrály. Proto by měl být TV poplatek okamžitě zrušen.

Stanislav
Stanislav
1 měsíc

Zrušit celou ČT24 a veškeré platby

Petr Liška
Petr Liška
1 měsíc

ČT by měl vyřešit soud,tato organizace zcela záměrně nacpe svou ČT 24 i na satelit,třeba Skylink,čili musím dle zákona platit něco neobjednané, něco o co nestojím,neboť neplní funkci veřejnoprávní televize a navíc mají tu drzost 😂 ještě vydělat na reklamě, čímž v podstatě okrádají komerční televize.Je to dozajista nekalá soutěž Nechť si tato komunistická firma své kanály zakóduje a koupí si kdo má zájem,jako to dělají ostatní televize a přesto kvalita nelze absolutně srovnat s ČT.Ono zákon sám o sobě dělá výjimku, přece člověk se zbraní 😂také není vrah, čili ČT 😂, že kdo má zařízení, které umožňuje sledování,je povinen… Číst vice »

Marie
Marie
1 měsíc

Jejda,já ČT nepoužívám, protože mě tam vůbec nic nezajímá 🤪

Petr
Petr
1 měsíc

Platím jednou ročně. Mám u ČT nastaveno, že mi pošlou upozornění před splatností a za všechny roky mi nepřišlo ani jednou.

Štěpán
Štěpán
1 měsíc

Zrušit koncesionářské poplatky a vedení ČT – žumpy pozavírat !!!

Jánošík
Jánošík
1 měsíc
Reply to  Štěpán

Jasně že zrušit, já osobně jsem si vybral Skylink, který mě poskytuje službu,za kterou mu musím zaplatit pochopitelně a proč tedy musím platit veřejnoprávní televizi,jen aby si hrabali do svých kapec peníze od poplatníků.Ať si na sebe vydělávají jako jiné televize.To je pěkná demokracie, když si vyberu dodavatele programů,ale musím ze zákona platit veřejnoprávní televizi,hnus zrušit a vyházet ten ksindl.

Martin
Martin
1 měsíc
Reply to  Jánošík

Mám to samé,Skyline + konces.poplatky.A určitě Skylink platí nějaké poplatky ČT,takže to platím 2x.

Jiří
Jiří
1 měsíc

Proti tomu se možná můžete bránit. Soudy ty mají svoje nástroje. Já v roce 1985 vyplatil bývalé, navíc soudkyní 200 000 Kč za dům v ceně 400 000 Kč. No a v roce 2010 přišly na to, že vlastně dům stojí 2 400 000 kč , polovina je 1 200 000 Kč , takže mám ještě milion doplatit. Následně NS ÚS i ESLP si našly důvod proč se tím nezabývat. Určitě by se pod to nepodepsaly, že je to v pořádku. Tak tohle je ten právní stát. Myslím, že účastníci H-systemu taky vědí svoje.

Simona
Simona
1 měsíc

Paní redaktorka nelže. Mě se stalo to samé. Za půl roku neplacení koncesionářských poplatků, jsem se vyšplhala až na 9.000,-. Také mě nikdo neinformoval a rovnou exekuce.

Darina Koutna
Darina Koutna
1 měsíc
Reply to  Simona

Mě ty svině ždímáli i přesto že jsem osvobozena od poplatku už přes 10 let.Byla jsem v nemocnici a 3 měsíce vypadli s placení ale,schválili dál osvobození zaplatit si nechali ty 3 měsíce.Vyhrozovani nehorázně drzi.

Zlata
Zlata
1 měsíc
Reply to  Simona

Ano, mě se to stalo také. Soudím se s nimi už skoro rok…

Tomáš
Tomáš
1 měsíc
Reply to  Zlata

Koho že se to stalo? Vás?

Helena. Rulcova
Helena. Rulcova
1 měsíc

O bože a já jsem v prosinci 2022 zaplatila omylem 2x poplatek za televize a do dneška mi to nevrátili 🙏🙏tak mi prosím poraďte no..

Marie
Marie
1 měsíc

To jste paní udělala chybu 😀,je možné že vám teď ještě k tomu připočtou penále ,😀😀😀

Helena. Rulcova
Helena. Rulcova
1 měsíc
Reply to  Marie

Paní Marie proč penále zato že jsem zaplatila 2x poplatek za televize.. To jste asi špatně přečetla správu. Co jsem napsala.. 😄😄

Jan
Jan
1 měsíc

Budete platit penále, že u nich máte peníze navíc, ale nebojte, až na ty penále bude ta jedna platba málo, tak vás dají rovnou soudnímu exekutorovi 😀