Zapomněl České televizi zaplatit poplatek. Skončil v exekuci

V tomto příběhu se pojí dvě velmi oblíbená témata k diskuzi v České republice. Nutno říct, že nepříliš pozitivním způsobem. Jde o koncesionářské poplatky, které musí každý platit České televizi, což mnozí kritizují. A bohužel jde také o exekuce, do které se můžete dostat až překvapivě snadno. Třeba jen proto, že něco přehlédnete a už se to s vámi veze.

Opomenutí proměnili ve velký problém

Příběh na svůj facebookový profil umístil podnikatel Zdeněk P., kterého nelze podezřívat z toho, že by se někde snažil něco ošidit. Nedopatřením se mu ale stalo, že neuhradil koncesionářský poplatek České televizi.

Přibližně před třemi lety se rozhodl pro změnu finančního ústavu a ve své bance zrušil účet, aby ho mohl převést do jiné. “Mělo by to fungovat tak, že banka vám převede všechny trvalé platby apod., bohužel při tomto převodu mi vypadla platba koncesionářského poplatku České televizi. Je to marginální částka, asi 150 korun, pohybů na účtu (i soukromém) mám měsíčně více než stovku, takže je to pod mou rozlišovací schopnost – navíc do té doby platby odcházely automaticky,” uvádí podnikatel.

Když k podobné situaci dojde, jeden by předpokládal, že se Česká televize pokusí dotyčného kontaktovat a zjistit, proč jí do té doby řádně hrazené poplatky přestal posílat. K poplatku byl totiž řádně přihlášen, což předpokládá, že ČT bude mít jeho kontaktní údaje. Jenže o něco takového se zástupci televize prý nikdy nepokusili. Dokonce ani “zákazníka” neinformovali, že od něj přestaly chodit platby.

Vypadá to, jakoby si Česká televizi nějakou dobu počkala, dokud dluh nenaroste do určité výše, a následně muže zažalovala. Šlo přitom o stále poměrně nízkou částku ve výši dvou tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Jinak to asi vyřešit nešlo

Chybou klienta bylo to, že si na svém bydlišti v Praze nepřebíral poštu, protože v té době žil jinde. Když se k němu konečně pošta dostala, vše dle výzvy uhradil. Za nepříjemnou anabází byl ochoten udělat tečku, přestože se veřejnoprávní instituce rozhodně nechovala správně.

Jaké však bylo jeho překvapení, když ve schránce objevil další psaní. Tentokrát už šlo o exekuční návrh, a to na dalších pět tisíc korun. Prý že neuhradil vše. Vše bylo ale tak komplikovaně popsáno, že vlastně nevěděl, kolik má zaplatit a zda na něj náhodou zase někde nevypadne nějaký další kostlivec. Proto raději rovnou kontaktoval exekutora, který mu řekl, kolik má zaplatit, a tak také učinil.

Pro tohoto podnikatele šlo přitom o stále marginální částky, celkem asi 7000 korun, které mu nečinily žádný problém uhradit. Vyzkoušel si ale, jaké to je ocitnout se v tomto nepříjemném soukolí, kdy je s vámi nakládáno jako se zločincem bez jakékoliv schovívavosti nebo snahy vyřešit nesrovnalosti obyčejnou domluvou. Vše se hned žene přes soudy.

Vtipné je také to, jak se muž snažil kontaktovat Českou televizi, aby mu sdělila další případné nedoplatky a také číslo účtu a variabilní symbol, pod kterými má poplatky posílat. K předchozímu účtu už se totiž nedostal a tyto údaje neměl. Snažil se dovolat na uvedená telefonní čísla, ale zjistil, že vás buď vytípnou nebo hovor přeruší bez spojení.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
1 rok

Dobrý den, nyní řeším přesně stejný problém. O nějakém nedoplatku jsem neměl ani tušení a nyní přišel do tatove schránky exekuční příkaz.