Zasejte rajčata do sněhu. Díky speciálnímu fíglu vám vyrostou mnohem dříve

Rajčata patří mezi nejoblíbenější plodiny, které si pěstujeme na zahrádkách, terasách a balkónech. Jistě se už i vy nemůžete dočkat první sklizně. Ukážeme vám, jak ji uspíšit a co rajčata potřebují, aby správně prospívala.

Rajčata potřebují teplo

Rajčata potřebují pro růst dostatek slunce a tepla, samozřejmě i správnou zálivku. Pak skvěle prospívají. Požadavek na slunce a teplo ovšem nemají semínka rajčat, těm sníh může dokonce pomoc v růstu. Někteří pěstitelé používají moderní techniky, aby prodloužili dobu sklizně co možná nejdéle a jsou šlechtěny nové odrůdy, které zvládají i pěstování v malých nádobách nebo v chladnějších regionech. Jednou ze zajímavých technik, jak podpořit růst rajčat, je kombinace sněhu a kyseliny borité. To urychlí růst sazenic.

Hnojení sazenic

Pro zasazení rajčatových sazenic se zpravidla využívají malé pěstební nádoby a sází se za slunné okno. Sazenice v růstu podpoříte hnojením, ale můžete vsadit i na moudrost přírody. Sníh podporuje proces stratifikace (ovlivnění dozrávání a klíčení semena) a posiluje odolnost sazenic. Ze sněhu čerpají sazenice i potřebnou vláhu. Tím se urychlí klíčení a posílí odolnost semena i vzrostlé rostliny.

Než se pustíte do sadby semena zkontrolujte. Namočte je do sklenice vody s čajovou lžičkou soli. Saďte jen semena, která neplavou na povrchu. Semena, která vyplavou, nevyklíčí.

Foto: Shutterstock

Stimulujte klíčení

Po kontrole semen ve vodě je zapotřebí stimulovat klíčení. Ponořte semena na 20 minut do roztoku peroxidu vodíku (3%). Semena se dezinfikují. Následně semena opláchněte.

Ve sklenici horké vody rozpusťte kyselinu boritou a semena ponořte na 1 hodinu. Namočení do kyseliny borité zlepšuje plodnost rostlin, zvyšuje odolnost proti nemocem a podporuje vývoj květů a plodů.

Sázení pod sníh

Připravená semena dejte do propíchaných kelímků, zasaďte do substrátu do hloubky alespoň 1,5 cm a přikryjte ještě vrstvou zeminy o tloušťce 1 cm. Vše zakryjte sněhem a následně folií. Nechejte sníh volně roztát. Po celé sněhové období udržujte semena v chladu. Mladé rostliny brzy přemístěte do tepla a starejte se o teplotu mezi 25 až 28 °C.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments