Zašlé a špinavé bílé prádlo bude jako nové. Zajistí to domácí směs

Bělostné prádlo je symbolem elegance a čistoty. Bílá barva nikdy nevyjde z módy a hodí se téměř pro každou příležitost. Aby vaše bílé prádlo zářilo, je třeba se o ně náležitě starat a uchránit jej před zašednutím. Pomůže vám v tom domácí směs na bělení prádla.

Šednutí a žloutnutí prádla

U starších typů prostěradel, povlečení, dětských plen nebo utěrek, bylo dříve zvykem prát na vyvářku a přidávat agresivní typ bělidla. S novými materiály se začalo prát při nižších teplotách a bělení tradičními chemickými prostředky by prádlo zničilo.

Bílé oblečení je ohrožené hned dvakrát. Nejdříve běžným nošením a ušpiněním, protože z bílého materiálu se skvrny hůře čistí. Druhé ohrožení představuje pravidelné praní. Bílé prádlo má při pravidelném praní tendenci šednout nebo žloutnout. Zažloutnutí se objevuje nejčastěji v oblasti podpaží, kolem límce košil a halenek nebo na bedrech.

Bělte octem

Velmi účinným domácím bělidlem je klasický ocet. Jedná se o šetrné domácí bělidlo s minimální pořizovací cenou. Jakmile budete prát várku bílého prádla, dejte ocet do poslední přihrádky namísto aviváže. Nemusíte mít strach o zápach, sušení na sušáku na sluníčku octový nádech rychle vyvětrá. Silně znečištěné prádlo můžete do octové lázně namočit před klasickým praním. V lázni nechejte prádlo na několik hodin.

Foto: Shutterstock

Bělte citronovou šťávou

Komu vadí zápach octa, může pro bělení vyzkoušet citrónovou šťávu. Čistí vlákna do hloubky a v případě zažloutlých skvrn od potu, může být dokonce účinnější než zmíněný ocet. Citrónové čistidlo vyžaduje chvíli domácí přípravy. Přiveďte vodu k varu a dejte do ní plátky ze dvou kusů citronů. Chvíli povařte a nechejte částečně vychladnout. Do teplé lázně vložte prádlo a nechejte jej namočené na několik hodin před klasickým praním.

Odolné skvrny můžete promnout se čtvrtkou citrónu, důkladně do látky citronovou šťávu zapracujte a nechejte působit několik hodin. Následně prádlo vyperte.

Bělte jedlou sodou

Jedlá soda je účinným čističem. S čištěním a bělením prádla vám pomůže pasta z jedlé sody. Pár lžiček sody se smíchá s teplou vodou a směs se natře na zažloutlé skvrny. Pasta se nechá půl hodiny působit a namísto pracího prášku se do zásobníku nasype jedlá soda. Následné praní už je klasické s práškem na praní.

Skvrny od potu můžete vybělit peroxidem vodíku, používejte ale rukavice.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments