Zásobu švestek vypěstuje i začátečník. Stačí si vzít pecku ze švestky z obchodu

Když si na podzim pochutnáváte na švestkových knedlících nebo buchtách, možná máte chuť vypěstovat si vlastní švestky. Při pohledu na vysoké slivoně si však člověk říká, jestli je vůbec možné vypěstovat takový strom jen tak – z pecky a semínka. Máme pro vás dobrou zprávu: jde to!

Chce to trpělivost

Není to sice úplně nejsnadnější a nejrychlejší činnost, jakou můžete na své zahrádce dělat, ale výsledky budou stát za to. Jen to zkrátka bude chtít trochu trpělivosti.

Jestliže chcete pěstovat švestku s pecky, hned na začátku věnujte pozornost plodu, z jakého pecku vyberete. Snažte se zvolit švestku, která rostla zde v České republice – strom se pak bude lépe přizpůsobovat našemu podnebí a podmínkám. Rozhodně vyberte kvalitní plod – zkrátka si představte, jaké švestky byste chtěli mít na svém budoucím stromě, a takovou pak vyberte.

Získání semínek z pecek

Pecku vyjměte ze švestky a pořádně omyjte. Poté ji nechte pád dnů dokonale vyschnout – nejlepší je nechat ji přirozeně vysušit na slunci, ale můžete ji klidně dát i nad topení. Důležité je, aby byla opravdu vyschlá.

Poté ji rozlomte v půli a opatrně vyjměte semínka.

Semínko švestky necháme vyklíčit

Semínko zabalte do navlhčeného kousku látky a umístěte do ledničky. Látku pravidelně vlhčete a nechávejte semínko pracovat. Za pár měsíců by mělo začít klíčit. Pokud budete mít dostatek trpělivosti a podaří se vám uspět v této fázi, máte nejhorší práci za sebou.

Naklíčené semínko poté můžete vsadit do květináčku. Je velmi důležité, aby mělo dostatek vláhy a živin, aby se mohlo rychle rozvíjet.

Foto: Shutterstock

Přesazení do země

Jakmile začne vaše švestka růst a bude dostatečně vzrostlá, abyste ji mohli přesadit na zahradu, můžete se do toho pustit. Pro přesazení si vyberte jarní měsíce. Dobře si rozmyslete, kam švestku zasadíte – nechte dost místa pro její budoucí kořenový systém a zařiďte, aby stála na slunném místě. Především v suchých letních měsících nezapomeňte stromeček zalévat, švestka potřebuje vlhkou půdu. Větší stromy pravidelně prořezávejte a nemusíte se bát je přihnojovat, aby se jim dobře dařilo.

Švestka by vám měla začít plodit dva až tři roky po výsadbě.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jitka
Jitka
11 měsíců

Švestka z pecky na 99% vám vyroste planá, takto se švestky nerozmnožují, nejlepší je odkopkem, nebo roubem na mirabelky.

Jiří
Jiří
11 měsíců
Reply to  Jitka

Z odkopku vyroste jen to co byla podnož. Pochopitelně u roubovanců to nemá žádný smysl.

Jiří
Jiří
11 měsíců

Takže pěstitelé jsou úplní blbci, že nepěstují odrůdy že semen, ale pracně roubují na podnož.

Blanka
Blanka
11 měsíců

Rozhodně plodí až za 7 – 8 let.

Iris
Iris
11 měsíců

Někdo, kdo má dost času a trpělivosti, kdo chce mít semenáč staré odrůdy, nebo odrůdy, která se špatně shání.