Zažitý zvyk, který je ve skutečnosti absurdní. Většina lidí podle něj stále řídí svůj pitný režim a škodí tak svému zdraví

Také už jste tisíckrát slyšeli a četli, že se denně musí vypít až 3 litry vody? Patříte proto k těm, kteří poctivě vypijí každou chvilku pohár vody a neustále u sebe nosíte lahev s vodou? Jenže to asi není nijak zdravé a navíc zcela zbytečné.

Pravidelný pitný režim radí vypít 8 sklenic denně. Jenže nic nenasvědčuje tomu, že je to opravdu zdravé. I když několik studií naznačuje, že zvýšená spotřeba vody snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění, není z toho vůbec jasné, o kolik vody se jedná. Celá řada studií uvádí nižší riziko už u lidí, kteří pili 5 sklenic po 240 ml.

Kde se vzalo 8 sklenic

Počet 8 sklenic denně je doporučováno pro veřejné zdraví v Anglii. Množství vody, které ale skutečně potřebujeme, se odvíjí od naší hmotnosti těla, věku, úrovně prováděné aktivity, nebo třeba teplotymístnosti nebo venkovní teploty. Není možné určit přesné množství vody pro všechny, které bychom měli vypít.

Nejde jenom o vodu

Je třeba započítat i celkové množství tekutin. Většinu vody totiž přijmeme z jiných zdrojů, jako je třeba čaj, káva, polévka nebo ovoce. Protože neexistuje žádný důkaz na to, že je opravdu prospěšné vypít 8 sklenic vody, může být toto doporučení naopak třeba i škodlivé. Hrozí riziko hyponatrémie, kdy se v těle nachází příliš nízká koncentrace solisodného kationtu. Tu právě může způsobit velké množství vypité vody, která hladinu soli zředí, způsobí nevolnost, bolesti hlavy a někdy i záchvaty. Příliš mnoho tekutin může poškodit také ledviny, které je nezvládají zpracovávat.

Po sportu je vhodné doplnit tekutiny, ale nemá smysl to přehánět. / Foto: Freepik

Absurdní doporučení

Pokud jste tedy podlehli rozšířenému doporučení, že máme vypít 8 sklenic vody denně a stal se z toho u vás zvyk, věřte, že to není ničím podloženo. Jde o zcela absurdní doporučení, které by mělo myslet na to, že tekutiny přijímáme i z jiných zdrojů. Příliš často se soustředíme na pitný režim a je pravděpodobné, že mnozí z nás přijímají spíše nadměrné množství tekutiny. Pijte prostě tehdy, když máte opravdu žízeň. Tělo si řekne. Poslouchejte svoje tělo a intuici.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments