Zbavte se i těch nejhorších skvrn, které vám nechtějí pustit. Takto je dostanete i z bílého prádla

Hlavně děti si z letních dobrodružství často přinesou skvrny od trávy na oblečení, ale i dospělým se občas taková nepříjemnost nevyhne. Léto je navíc ideální čas pro vznik mnoha dalších skvrn – od vína a drinků, od opalovacích krémů nebo ovoce. Jak se jich rychle a pořádně zbavit, aniž byste k tomu museli použít chemické prostředky?

Důležité je jednat rychle

Ať už zvolíte běžný prací prostředek nebo chemický přípravek na skvrny či nějakou přírodní metodu na čištění, vždy byste měli jednat co nejrychleji – než se skvrna dostane hluboko do struktury látky a zaschne tam.

Vyzkoušejte bělící zubní pastu

Účelem pasty na zuby je zuby čistit a také udržovat bílé – což se dá využít i při jiných příležitostech. Bělicí pastu na zuby můžete nanést v podstatě na všechny druhy skvrn a nechat působit. Po zhruba patnácti minutách oblečení vyperte v ruce a poté dejte na běžné praní do pračky. Tato metoda je vhodná především pro bílé oblečení, na jiném by totiž mohla pasta zanechat vybělené flíčky.

Ocet a citronová šťáva

Klasikou v případě odstraňování skvrn je ocet a citronová šťáva. Naneste zvolenou tekutinu na skvrnu a nechte vsáknout a působit. Poté přeperte v ruce – špína by měla jít dolů mnohem snáze. Po běžném vyprání v pračce už by nemělo být nic poznat. Pokud ano, lze postup zopakovat.

I zde je však třeba dávat pozor, na jaký kus oblečení tuto metodu zkoušíme – používat bychom je měli spíš na silnější a odolnější látky, aby nedošlo k naleptání.

Foto: Shutterstock

Skvrny od vína či ovoce

Pokud se polijete červeným vínem nebo si zamažete světlé oblečení od lesního ovoce, je nutné okamžitě reagovat. Doporučuje se na skvrnu urychleně nasypat kuchyňskou sůl nebo třeba prací prášek, aby se co nejvíce tekutiny nasálo právě do nich a ne do textilie. Dále můžete opět použít ocet nebo citronovou šťávu k vybělení a nakonec i běžné vyprání.

Jestliže už skvrna zaschla, doporučuje se ponořit oblečení do horkého mléka. Existuje šance, že na sebe nečistotu naváže a vytáhne ji z látky ven.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments