Pan Jirka ukázal, jak mít trávník zelený i v době velkého sucha. S vodou přitom šetří

Vysoké teploty nesvědčí trávníku ani okrasným květinám, keřům a stromům. V letních měsících je třeba dodržovat několik pravidel, aby byla zahrada stále zelená.

Jak správně zalévat

Především zalévat brzy ráno a později večer, kdy sluneční paprsky nedopadají na listy rostlin. Listy by se jinak spálily a voda by se velmi rychle odpařovala. Stejně tak je lepší zalévat, když není větrno, neboť i vítr zvyšuje odpařování půdní vlhkosti.

Zalévat musíme dostatečným množstvím vody, protože voda se jinak nedostane až ke kořenům rostlin, ale zůstane pouze ve svrchní vrstvě půdy. Rostliny tedy zaléváme méně častěji, ale větším množstvím vody tak, aby pronikla dostatečně hluboko.

Pan Jirka se o svůj trávník pravidelně stará a přináší pár rad, jak mít trávník zelený i v době velkého sucha.

Pokud má být trávník stále zelený, je třeba v období vyšších teplot nebo i extrémního sucha intenzitu sečení snížit nebo i zcela omezit. Při sekání nastavte sekačku na nejvyšší stupeň délky, aby tráva zůstala dostatečně vysoká. Jedině tak můžete snížit odpařování vody a zadržet více vláhy. Pokud je i tak půda suchá, musí se trávník pravidelně zalévat.

Foto: Shutterstock

Použijte sudy

Jak je výše uvedeno, pro zelený trávník je třeba pravidelná závlaha. V době velkého sucha každý den, nejlépe večer. Můžete zalévat vodou z vodovodu, ale doporučuje se ji před použitím nechat odstát. Stejně tak vodu ze studny. Pokud byste ihned zalévali, může se stát, že voda bude pro rostliny moc studená. Optimální voda k zalévání je pokojové teploty.

Pokud nemáte přístup k vodovodu nebo nemáte studnu, můžete využít pasivní sběr vody. Vodu můžete sbírat do sudů umístěných na zahradě nebo do retenční nádrže. Zároveň již při budování zahrady můžete využít terén, kdy terasování svažité krajiny pomáhá zadržovat vodu. Také jezírko na zahradě je výborným zadržovačem dešťové vody.

Dalším pomocníkem může být mulčování, které udrží vláhu v půdě. Můžete mulčovat již při sekání. Pokud posekané kousky nejsou moc dlouhé, nemusíte na sekačku umístit koš pro sběr posekané trávy a rovnou necháte posekanou trávu dopadat zpět na zem. Sekáte-li po delší době, je třeba posečenou trávu rozdrtit na menší kousky a poté rovnoměrně rozprostřít na trávník. Tato vrstva chrání trávu před sluncem a zároveň pomáhá udržovat vláhu.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments