Paní Jarmila se kdysi naučila dávat na okno plátky okurky. Má je tam celé léto a z efektu je nadšená

Okurka setá je jedním z hospodářsky nejvýznamnějších druhů zeleniny a její pěstování je velmi rozšířené. Plody okurky se konzumují čerstvé nebo nakládané.

Účinky na zdraví

Okurka je plná vody, takže v létě působí jako ochlazující potravina. Její lehké melounové aroma dodává okurce její typickou chuť. Obsahuje vitaminy B, C, K, draslík a měď. Díky svému složení udrží vaši pleť hydratovanou a svěží.

Plody okurky jsou používány jako diuretikum (podporuje vylučování moči), čímž pomáhají pročistit trávicí trakt a odvést zadržovanou vodu v těle. Látka fisetin, kterou obsahují, je pro změnu důležitá pro činnost mozku a přispívá k lepší paměti. Často se doporučuje užívat okurku při očistných kůrách nebo jako pomocníka při redukci tělesné váhy. Zároveň okurka pomáhá snížit zvýšení cholesterol v krvi a je doporučováno zařadit ji do jídelníčku.  

Mimo jiné obsahuje enzym erepsin, který štěpí bílkoviny na aminokyseliny a působí proti střevním parazitům. Okurky tedy obsahují enzymy, které pomáhají odstranit tasemnici ze střeva.

Foto: Shutterstock

Využití v domácnosti

Okurku však nemusíte jen konzumovat, ale můžete ji využít i v domácnosti. Často je používána v kosmetice. Kdy plátky čerstvé vychlazené okurky bojují proti otokům, případně se z okurky vyrábí maska nebo peeling. Okurka stahuje póry a má lehce bělicí účinky.

Paní Jarmila okurku využila v domácnosti jako přírodní odpuzovač hmyzu. Nechtěla používat uměle vytvořené repelenty, které je možné zapojit do elektrické zásuvky a mucholapka nevypadá po pár hodinách nijak vábně. Nakrájela tedy okurku na plátky a umístila je na parapet pod oknem. Pro komáry a mouchy není vůně okurky nikterak příjemná, a tudíž se otravný létající hmyz bude držet v dostatečné vzdálenosti. Spotřeba okurky je však v tomto případě vyšší, protože účinek se s čerstvostí okurky snižuje.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nelen Nel
Nelen Nel
1 rok

Tu okurku jsem zkoušela a mouchy se děsně na…….. a chtěly je rozšlapat. Tak nevím.

AMG
AMG
1 rok
Reply to  Nelen Nel

Přesně… mouchám vůbec nevadilo…