Zbavte se starých ledniček a klimatizací. Přicházejí dotace na nové spotřebiče

V rámci snahy o zvrácení klimatické změny začínají státy podporovat chování, které snižuje spotřebu energií. To je ostatně důležité i kvůli tomu, že dnes elektřina i plyn výrazně zdražují a jedním z nejlepších způsobů, jak tomu čelit, jsou úspory.

Vysoký příspěvek

I v České republice je tak možné získat dotaci na kdeco, ať už jde o výměnu oken, kotle nebo zateplení domu. Pokud si pořizujete fotovoltaické panely, případně tepelné čerpadlo, jsou potom příspěvky skutečně vysoké a mnoho lidí po nich sahá jen kvůli tomu, že dostanou od státu hodně přidáno.

Tyto podpory přitom mohou jít ještě mnohem dále, jak ukazuje příklad Řecka. V této zemi už je možné získat příspěvek i na nákup nové lednice, mrazáku nebo klimatizace. Jde o spotřebiče, které jsou z hlediska spotřeby elektrické energie nejnáročnějšími v domácnosti, a tak výměna za efektivnější modely dává skvělý smysl, a to i bez dotace. S ní už je to potom víceméně jasná volba.

Nejde přitom zrovna o malé příspěvky. Naopak, mohou vám zaplatit velkou část spotřebiče. Dotace na novou lednici nebo klimatizaci činí 30 až 50 %, přičemž strop je stanoven na velkorysých 710 eurech, tedy přibližně 17 500 korunách. Pokud si tak koupíte lednici v přepočtu za 20 tisíc korun, můžete dostat příspěvek až 10 tisíc.

Foto: Shutterstock

Úspora na elektřině je značná

Tento program bude v Řecku aktuálně platit pro nízkopříjmové domácnosti, avšak není vyloučeno, že bude rozšířen. Nejde o vůbec špatný krok. Energetická efektivita spotřebičů se neustále zlepšuje, a pokud někdo používá třeba deset let starou lednici, může její výměnou uspořit na elektřině opravdu hodně peněz. V případě náročných klimatizací je to potom ještě více.

Vzhledem k tomu, co se na poli energií děje, není vyloučeno, že podobný program dorazí i do České republiky. V dnešní době se hodí dvojnásob, protože může podpořit klesající spotřebu domácností a zároveň představovat vítaný příspěvek do domácího rozpočtu, ať už úlevou za pořízení spotřebiče, ale především úsporou na energiích.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments