Teplo a voda v Česku na příděl. Už se chystá plán. Není vůbec hezký

Situace bohužel není vůbec dobrá a každým dnem roste pravděpodobnost, že Česká republika bude muset podzim a zimu přečkat bez hlavního zdroje plynu, který používala. Hrozí totiž, že plynové kohouty zůstanou zavřené a do Česka z tradičního zdroje žádný plyn nepoteče.

Lidé se musí uskromnit

Už dnes přitom cena plynu doslova trhá rekordy, což je dáno nejen omezenou nabídkou, ale také hrozbou, že přívod této komodity z Ruska jednoduše ustane. To nebude hned znamenat, že se ocitneme zcela bez plynu. Avšak v případě České republiky to zcela jistě bude znamenat to, že množství plynu, které dostaneme, bude do značné míry záviset na libovůli ostatních. A to těch, kteří v té době také budou zřejmě trpět nedostatkem.

Ministr průmyslu pro iRozhlas.cz již oznámil, že ve hře je skutečně varianta, kdy se budeme muset bez plynu do značné míry obejít. Nebude nás prý čekat příjemný podzim a zima. Už se zároveň chystá plán, který by v takovém případě byl spuštěn. Je jasné, že by to mělo dopady především na firmy, které by musely omezit výrobu. Ministr však otevřeně oznámil, že by bylo nutné vyzvat také občany, aby se uskromnili.

Jak by to mohlo vypadat? První náznaky se už objevují v Německu. Tam například v některých domech již zavedli omezení teplé vody. Komfortně se tak osprchujete pouze v ranních a večerních hodinách, přičemž není vyloučeno, že tento stav bude muset být ještě více redukován.

Foto: Shutterstock

Komfort bude omezen

Důvod je samozřejmě jednoduchý. Lidé si zvykli, že mají teplou vodu k dispozici kdykoliv. To ale znamená, že je neustále nutné ji ohřívat. Pokud se doba dostupnosti teplé vody omezí, ohřeje se pouze na danou dobu, kdy se všichni umyjí. Je to pochopitelně snížení komfortu, respektive flexibility, ale ještě únosné.

Nějakým způsobem regulovat by se musely také dodávky plynu domácnostem, které jím topí. Tady je však otázkou, jak by se to dalo udělat jinak než pokynem, aby lidé nevytápěli na tolik stupňů. Přívod plynu nelze jednoduše omezit, tedy pokud definitivně nedojde.

Jistou výhodou je, že Česká republika už má rezervaci na nizozemském terminálu zkapalněného zemního plynu, která by měla pokrýt přibližně třetinu spotřeby země. Alespoň tedy něco.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
54 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Richard
Richard
1 rok

Fiala ví, že bude muset odstoiupit, on zničí hospodářství. A i když se po něm podaří obnovit smlouvu s plynem a dodávat elektriku přímo spotřebitelům, tak už zůstane 2 roky vysoká inflace, která dílo zkázy dokoná.

Renáta
Renáta
1 rok

Chystají ještě další děsivé věci jako je hlad. A to už dávají na stránky OSN. Jediným východiskem je změna formátu společnosti, ale to můžeme udělat jen my lidé, protože chceme žít důstojně. Jak změnit formát společnosti čtěte více na creativesociety.com
Sjednocení lidského potenciálu je možné a nutné, pro život v dostatku pro všechny.

Rosta
Rosta
1 rok

Kdyby radsi zacali resit blbeho Fialu a treba je sesadit. Co dela je neskutecne.

Richard
Richard
1 rok
Reply to  Rosta

To už je vyřešené. Vznikla strana PRO, složená ze samých významných neůplatných lidí, kteří se angažovali už v době kovidizmu. Má nachystané své kandidáty do voleb do senátu v září 2022. Teď už stačí jen, abyste obeznámili své známé s kanditáty ve vašem kraji. Tím se vymění celá vláda.

Rosta
Rosta
1 rok
Reply to  Richard

Jen aby. Oznamim dam vsude vedet. A ten plyn to neni tak horke. Mam kamosku v Nemecku a nic otom nevi ze maji teplu vodu na pridel. Je to dezinformace

Radomír
1 rok

Děkujeme tímto vládě za návrat do 50 let . To co udělal nyní vykrmený Voloďa spolu se svým fandou Fialou mu česko nezapomene ! 😂

Radomír
1 rok

Já myslel , že háčků

Buďin
Buďin
1 rok

Lidí Co chceme. nejstarší jedinečná kniha světa píše že nyní žijeme v závěru systému věcí , a ve finále té většina lidí stejně nechce dát za pravdu a jestli jste se všimli tak se vše co se děje kolem nás dělá přesně obráceně , děti jsou neposlušný rodičům ,láska mezi bližními a ne jen mezi bližními ale k lidem jako takovým. Jsme jedinečný druh na tak krásně planetě jako je země a stejně si toho nevazime jen ji drancujeme. Viz. Deštné pralesy a plantáže z palmovým olejem , v té knize co jsem o ní psal ,. Je psáno v… Číst vice »

Radek
Radek
1 rok

Tak copak mimoň, vlastizrádce signalista vymyslí ? Asi nic ani pro Středočeskou republiku ?

Jiri
Jiri
1 rok

Ano,chápu toto možné omezení….Avšak jak je možné,že naše zásobníky na plyn nejsou plné? Proč náš bývalý federální soused to dokázal tak,že má zajištěnou tuto komoditu na celou zimu? Jsem sice pro sankce vůči Rusku,ale tvrdím jednu věc: Pokud jde naše občany a naší ekonomiku,nesmí už vůbec docházet k vývozu jakýchkoliv strategických surovin a komodit. Moc se mi líbí postoj Maďarska,které,přesto,že je členem EU,dokáže si i na evropské scéně dupnout a upřednostňuje zájmy své země před celoevropskými…Vím,že není lehké v této době dělat jakékoliv prognózy. Ale co považuji za jisté,že Rusko zavře kohoutky. Naše vláda zatím občanům není schopna vůbec říci,co… Číst vice »

Tomas
Tomas
1 rok

Ano díky této vládě se vracíme o 30 let zpět.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Tomas

… ale jděte Tomasi. Před třiceti třemi lety měli lidi kubík plynu za 90 halířů a elektriku za 75 halířů. Práci jste si vybíral podle velikosti bytu. Mě nabízeli si postavit řadovku, ale měl jsem obecní byt po dědovi, který mi tihle demokrati prodali za hrozný peníze. Kdybych tenkrát na to kývl, tak za tehdejších pár korun je ze mě milionář bez dluhu. Stačí vám to?

Radomír
1 rok
Reply to  Tomas

O 30 , vy jste ale optimista ! To co nás čeká je jako z doby , kdy si Ada cvakl do hlavy ! 😂

Ema
Ema
1 rok

Tak pokud bude plyn na příděl, super. A jak to bude s lidmi, co jim plyn hřeje vodu? Je to podnikový byt, to budou muset vyměnit plynový kotel za elektrický?My takový máme, hřeje nám vodu, a topí. Ve starém domě, kde není možno dát kamna na dřevo či uhlí. Na koho se obrátit? Dík Ema