Zbavte se zažloutlých skvrn na záchodové míse. Pomůže skvělý fígl

Toaletu chceme mít čistou všichni. Jenže stačí pár rušných dní, kdy na úklid není čas, nepořádní členové domácnosti, šílení předchozí nájemníci, a nestačíte se divit. Jak záchodovou mísu pořádně vyčistit a jak se zbavit zažloutlých skvrn? Možností je hned několik. Pojďme si to ale probrat pěkně od začátku.

Jak vznikají žluté skvrny v toaletě?

Moč obsahuje urochrom – chemickou látku zodpovědnou za její žluté zbarvení. Vzniká oxidací urobilinogenu. Zjednodušeně řečeno – čím déle je moč na vzduchu, tím žlutější bude. Proto i skvrny v záchodě získávají postupem času na intenzitě. Ale nezoufejte, dá se jim snadno předejít. Stačí o záchod pravidelně pečovat. Používejte prostředky určené pro záchodové mísy – gely nebo tablety.

Ocet s jedlou sodou

Není překvapením, že ty nejlepší úklidové čističe se zpravidla dají vyrobit z běžných surovin, které máme všichni doma. Proti žlutým skvrnám nejlépe pomůže jedlá soda a ocet. Naštěstí jde o sloučeninu bezpečnou a účinnou. Smíchejte v misce ¼ šálku jedlé sody a ¼ šálku bílého octa. Dobře promíchejte, měla by vám vzniknout hustá pasta. Tu naberte na starý zubní kartáček, skvrny vydrhněte, pastu pak na nich nechte ještě 10 minut působit. Poté ji setřete hadříkem namočeným v teplé vodě. Výsledek vás potěší. A pokud vaše záchodová mísa stále ještě není stoprocentní, proces opakujte, případně nechte pastu působit ještě o něco déle. Po dokončení čištění záchod spláchněte tolikrát, kolikrát bude potřeba.

Foto: Shutterstock

Coca – Cola

Cola je všestranným využitím v domácnosti vyhlášená. Obsahuje totiž kyselinu uhličitou, která funguje jako silné rozpouštědlo. Stačí ji opět smíchat s jedlou sodou. Do záchodové mísy vysypte dvě lžičky jedlé sody. Poté přilijte dva šálky Coca – Coly. Vyčkejte pár minut, než dojde k ukončení chemické reakce. Poté kartáčkem vydrhněte všechny žluté skvrny.

Pokud tyto domácí rady nezaberou, vyzkoušejte ty nejsilnější chemií nadupané čističe z drogerie. A jakmile se vám podaří toaletu uvést do prezentovatelného stavu, nezapomeňte ji udržovat čistou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Homyholds

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments