Zbavte sprchovou hlavici špíny a vodního kamene. Pomůže lektvar našich babiček, zlikviduje i nebezpečné bakterie

V dnešní době není složité sehnat a koupit jakýkoli výrobek na usnadnění úklidu koupelny. Výběr je opravdu obrovský, stačí vybrat vhodnou cenu či jiné aspekty, které upřednostňujete. Ne všechny jsou ale ekologické a zdraví bezpečné. Chlorové a jiné přípravky mohou způsobovat astma a mnoho dalších potíží. Přitom se lze těmto nepříznivým vlivům na zdraví celkem jednoduše vyhnout. Zabrouzdejte do spíže a pomozte si přípravky, které jsou na přírodní bázi a svými účinky srovnatelné s těmi z obchodu. 

Jedlá soda – zázrak domácnosti

Proč kupovat chemii, když si můžete pomoci přírodními produkty? Jedlou sodu má doma lze říci každý z nás. Můžeme ji použít na odstranění vodního kamene, odmašťování, ale i k neutralizaci zápachu. Na druhou stranu je také vhodná do koláčů a jinam. Jednoduše řečeno, jedná se o skvělého pomocníka, kterého využijeme od úklidu, přes kuchyni až po krásu. 

Jestliže máte znečištěnou sprchovou hlavici, připravte si jedlou sodu, bílý ocet, misku a starý kartáček. Smíchejte půl hrnku octa, dvě polévkové lžíce jedlé sody a promíchejte. Pokud budete chtít, můžete zvýšit účinek mycím prostředkem na nádobí. Stačí přidat přibližně jednu čajovou lžičku. Nyní směs promíchejte a pomocí kartáčku ji naneste na znečištěnou hlavici. 

Foto: Shutterstock

Zásadní je i působení

Domácí čisticí přípravek ze sody byste měli nechat alespoň půl hodiny působit – klidně i déle. Následně použijte zubní kartáček a hlavici pořádně vyčistěte. Veškerý vodní kámen, popřípadě plísně a jiné nečistoty půjdou jednoduše odstranit. Jakmile budete mít hotovo, vezměte si lavor a napusťte jej horkou vodou. Tímto způsobem se zbavíte čističe, ale i zbytků nečistot. 

Dále už stačí hlavici v případě potřeby přišroubovat zpět k hadici, pustit proud vody a máte hotovo. Pokud vám tento způsob čištění nevyhovuje, je tu ještě jeden, který můžete vyzkoušet. Stačí nalít půl litru octu do pevného pytlíku, umístit do něj hlavici, zavázat a nechat jednu hodinu působit. Následně stačí pouze setřít hadříkem či kartáčkem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Treehugger, Searanchlodge

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments