Zlikvidujte plíseň v bytě pokojovými rostlinami. Vybrané druhy ji dokážou pohltit

Pěstujete v bytě pokojové rostliny? Nejen, že vám dělají radost svým vzhledem, ale navíc jsou i užitečné pro vaše zdraví! Dokážou odstranit z ovzduší plíseň, eliminovat vlhkost v bytě, a navíc i některé škodlivé látky. Pokud máte doma rostliny, děláte dobře – v mnoha interiérech se totiž vyskytují zdraví škodlivé látky. Stačí jedna užitečná rostlina v místnosti a jejich množství se výrazně sníží!

Rostliny čistí vzduch a působí proti stresu

Jde o velice výkonné čističky vzduchu. Škodlivé látky se uvolňují téměř ze všeho, i z nábytku, dokonce obyčejný lak může uvolňovat do ovzduší formaldehyd. Zvláště v zimě, kdy se méně větrá, se škodlivé látky hromadí. Mohou vás pak trápit různé zdravotní potíže, bolest hlavy, nesoustředěnost, nebo náchylnost k infekcím. Rostliny nasávají vzduch se vším všudy, i se škodlivými látkami. Zatímco pro lidi jsou tyto látky ve větším množství škodlivé, rostlinám nijak nevadí. Navíc mají pozitivní vliv na náladu, eliminují stres a jsou i lékem proti únavě.

Sansevieria, nejspíš budete znát spíše pod lidovým názvem tchýnin jazyk. Vyznačuje se zejména dlouhými špičatými listy a svojí nezdolností. / Foto: Shutterstock

Které rostliny fungují nejlépe?

V první řadě je velmi vhodné mít jich více. Ačkoliv stačí jedna ke snížení škodlivin, čím více jich máte, tím vyšší bude účinnost. Pokud jsou velké a rychle rostou, přefiltrují mnoho vzduchu. Výhodné je pěstovat tropické druhy, které fungují po celý rok a zajistit jim vhodné světelné podmínky. Nenáročnou pokojovou rostlinou je například tchynin jazyk, která neklade důraz na světelné podmínky, a navíc umí oproti jiným rostlinám vzduch čistit i v době, kdy je tma.  

Jasmín do ložnice

Pokud máte potíže se spánkem, pořiďte si do ložnice jasmín. Nejen, že vás zbaví škodlivých látek, ale navíc má jeho vůně výrazný vliv na psychiku a spánek. Umí zlepšit náladu a zároveň stabilizuje emoce a celkově zlepšuje psychický stav. Druhou rostlinou, která se hodí do ložnice, je levandule. Její aroma má také pozitivní vliv na psychiku, a navíc do vzduchu uvolňuje léčivé silice.

Foto: Shutterstock, zdroj: Hunker

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments