Zbavte žaluzie prachu najednou a okamžitě. Zkušení lidé používají málo známý trik

Pustili jste se do generálního úklidu, a při čištění oken vám došlo, že byste měli vyčistit i žaluzie? Často se na ně zapomíná. Neměly by být ale opomíjeny, protože se na nich drží nánosy prachu, které mohou způsobovat zdravotní potíže.

Žaluzie jsou téměř v každé domácnosti

Žaluzie jsou všude. Nejen v domácnostech, ale i ve firmách. Perfektně zastíní místnost, v noci se díky nim vyspíte, a nikdo vám nekouká do oken. Na první pohled vypadají, že jsou čistší než záclony. Když se ale podíváte pořádně, zjistíte, že prachu je na nich ještě víc než na záclonách.

U těch je to navíc jednodušší, jelikož je jen sundáte a vyperete. V případě žaluzií to tak snadné není. Je několik způsobů, jak je vyčistit. Záleží na tom, zda děláte velký úklid, na který máte dost času, nebo se potřebujete jen narychlo zbavit prachu.

Žaluzie vyčistěte dřív než okna

Během čištění žaluzií okna zákonitě ušpiníte. Napadá vám na ně prach a špína, proto byste je čistili dvakrát. Nejprve vezměte vysavač, nastavte ho na nejnižší výkon a žaluzie vysajte. Pravděpodobně se nezbavíte veškeré špíny, ale té zásadní ano.

Pak si připravte vlhký hadřík a utírejte jednu lamelu po druhé. Můžete na něj nanést octovou vodu, která vám s nečistotami pomůže. Tímto způsobem zabere čištění více času, ale bude velmi důkladné.

Foto: Shutterstock

Když nemáte čas

Potřebujete se prachu a špíny z žaluzií zbavit co nejrychleji? Pak žaluzie stáhněte dolů a sklopte je. Vezměte hadřík s octovou vodu, a seshora dolů je setřete. Pak je přetočte a setřete i druhou stranu. Je to rychlý způsob, ale musíte být opatrní, abyste je nepoškodili.

Sprchovat nebo nesprchovat?

Možná vás napadne i další alternativa. Demontujte žaluzie a použijte sprchu. Jde o účinný způsob, jak je zbavit prachu, ale sprchovat byste měli pouze lamely, a ne instalační mechanismus. Pak dejte žaluzie uschnout na slunce, aby uschly co nejrychleji.

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments