Zdánlivě banální problém v mládí jako první signalizuje riziko vzniku demence ve stáří

Náhlý pokles krevního tlaku, když náhle vstanete způsobí, že se vám zatočí hlava. Jedná se častý problém a mnoho z nás nad ním jen mávne rukou. Podle studie Kalifornské univerzity však mají tito lidé až o 40 % vyšší riziko vzniku demence ve staří.

Proč máme závrať, když vstáváme

Změna polohy z leže do stoje nebo ze sedu do stoje, vyvolává krátkodobé snížení tlaku. U některých osob se tento pocit blíží omdlévání. Ortostatická hypotenze může být způsobena dehydratací, srdeční arytmií, diabetem nebo nízkou hladinou krevního cukru. V budoucnu však může představovat závažnější problém.

Riziková skupina obyvatel

Kalifornská studie se zaměřila na osoby ve věku nad 70 let a zkoumala souvislost mezi závratěmi při vstávání a pozdějším rozvojem demence.

Jakmile vstáváme, tělo musí začít rychle pumpovat krev nahoru, aby se přizpůsobilo změně polohy a zároveň zásobilo mozek kyslíkem. Lidé, kteří trpí poklesem systolického krevního tlaku (ne diastolického) během vstávání mají v dané chvíli nižší průtok krve v důležitých centrech mozku. U starších osob tato dočasná ztráta krve může vést až k ohrožení kognitivních funkcí.

Doprovodné rizikové faktory

Ohroženi mohou být i lidé, kteří trpí nemocemi oběhového systému. Kornatění tepen a horší průtok krve je problém se kterým se potýkají i mnohem mladší osoby. Riziko je o to větší, pokud osoba kouří, požívá alkohol nebo trpí cukrovkou.

Menší průtok krve do mozku zároveň zvyšuje riziko mozkové mrtvice a srdečního infarktu.  

Předcházejte demenci

Sledování krevního tlaku během doby, kdy vstáváte ze sedu do stoje může být indicií, že patříte mezi ohroženou skupinu. Jestliže se začnete starat o zdraví kardiovaskulárního systému včas, máte naději, že si zachováte bystrou mysl a paměť až do pozdního věku.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.