Nesmíte kouřit na svém balkóně. Není totiž váš. Češi se do sebe ostře pustili, to se nevědělo

Když se inzerují na realitních serverech byty, obvykle je velkou výhodou, když k nim náleží nějaký ten balkon, lodžie nebo terasa. Často je dokonce výměra těchto částí zahrnuta do celkových rozměrů bytu, což je sice diskutabilní, ale nakonec to může dávat smysl, pokud předpokládáme, že tyto prostory jsou skutečně vaše.

Dlouho nám to nevydrželo

Jak se ale ukazuje, tak tomu zdaleka být nemusí. Nakonec zjistíte, že z bytu máte sice východ na soukromou terasu, ale ta vám třeba vůbec nepatří. A můžete to zjistit opravdu nepříjemně, když vám třeba soused zakáže na této terase kouřit, případně provádět jiné činnosti, které mu vadí.

Jeden ze čtenářů nás upozornil přesně na takový případ, který se mu přihodil. “Nedávno jsme se přestěhovali do vlastního bytu, který jsme koupili. Moc se nám líbil, a to i proto, že na rozdíl od toho dosavadního měl terasu. Jelikož jsme kuřáci, těšili jsme se na to, že už nebudeme mít doma zakouřeno, ale budeme chodit na terasu,” napsal pan Marek.

Pár dní si tuto výhodu skutečně vychutnávali plnými doušky, ovšem jednoho rána z vedlejšího balkonu přišla studená sprcha. “Sousedka nás vyzvala, abychom na terase přestali kouřit, že jí to vadí a že na to vlastně vůbec nemáme právo, což mi přišlo úplně směšné,” líčí Marek.

Foto: Shutterstock

Jednoznačná záležitost

Celá situace se pak řešila na schůzi společenství vlastníků jednotek, kde bylo dáno za pravdu stěžovatelce, a to s odvoláním na příslušný zákon, kdy se musí vlastník zdržet toho, aby například odpad, voda, pach nebo kouř vnikal na pozemek jiného vlastníka.

Na SVJ potom zazněla ještě jedna zajímavá věc. Podle stanov daného domu jsou totiž lodžie, terasy a balkony součástí společných prostor domu, nikoliv samotných bytů a jejich majitelů. A ve společných částech domu je zakázáno kouřit.

Jde každopádně o nepříjemnou situaci, a to potenciálně pro všechny zúčastněné. Pojí se to ovšem se samotným bydlením v bytových domech, kdy spolu sousedi musí nějakým způsobem vycházet a kdy jejich zájmy na sebe mohou také narážet.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Prokop Ludvík
Prokop Ludvík
11 měsíců

Chápu roztrpčení alkoholiků a narkomanů, že jim je zakazováno pod vlivem jejich drogy řídit auta, kvůli ohrožování zdraví a života jiných. Chápu, že kuřáci jsou stejně roztrpčeni, že jim je omezováno jejich právo, otravovat druhým lidem ovzduší. Ale jak k tomu přijdou děti či astmatici, kteří jsou těmito kuřáky uzeni? Syn kvůli tomu nemůže v létě otevírat okna, ani když jsou tropická vedra – není poškozován on ve svém právu na slušné bydlení? A kuřáci pod ním si vyběhnou dát cigaretku třeba o půlnoci a hned zrána také. Přece si nebudou zakuřovat svůj byt. Ale zakuřovat byt nad sebou jim… Číst vice »

PavelGT
PavelGT
11 měsíců

Že můj balkon je součást společných prostor domu…tomu nevěřím, ale že se kuřák těší, až zasmradí život člověku nad sebou…tak to je síla, mám též balkon, ale nenapadne mě na něm v létě žít a bavit se v noci bez ohledu na ostatní sousedy…