Obavy se naplňují. Lékaři podléhají tlaku farmaceutických firem, tvrdí studie

doktorka

Léky bez farmaceutického průmyslu? To si lze jen těžko představit. Ale rozhodnutí lékařů, které medikamenty předepisují, by mělo být nezávislé a farmakofirmami neovlivněné. Přesto je stále obvyklejší praxe, kdy zástupci společností vyrábějících léky navštěvují doktory a nabízejí jim své výrobky. Nechají se pak lékaři ovlivnit pro určitý lék nebo naopak proti němu? “Já nikoliv,” odpoví drtivá většina z nich. Realita je ale bohužel poněkud odlišná.

Naprostý opak ukázalo již několik studií a rešerší. Například v roce 2016 publikovaná zpráva amerického centra ProPublica odhalila souvislost mezi sumou, kterou doktor od farmaceutických společností obdrží a množstvím drahých originálních léků, které předepíše.

Aktuální studie, rovněž z USA, pak dokumentuje, jak se kontakt mezi lékařem a výrobcem léků projeví ve způsobu předepisování medikamentů. Od roku 2006 se ve Spojených státech amerických řada univerzitních klinik drží pravidla, nenechat si radit od zástupců farmaceutických firem. Důvod pro zavedení tohoto pravidla byl jednoduchý. Než vstoupilo v platnost, podílela se doporučovaná farmaka na předpisech 19 %, zatímco ta firmami nevychvalovaná pouze 14 %.

Doporučované léky se předepisují častěji

A co více – zpráva zveřejněná v odborném časopise Jama dokazuje, že tato čísla se před a po zavedením pravidla liší. Pro svou analýzu použili autoři data předpisů z osmi kategorií medikamentů jako jsou léky na snížení tlaku, antidepresiva nebo blokátory. Přitom zkoumali, jak často tyto léky doktoři předepisovali před a po zavedení zmíněného pravidla. Kromě toho srovnali také předpisy lékařů z těch klinik, které se pravidlem řídit nemusí.

Výsledek je jednoznačný. Když lékaře nenavštívil žádný zástupce farmaceutické firmy, předepisovali daný lék výrazně méně často než dříve. Týkalo se to hned šesti z celkových osmi skupin medikamentů a většiny klinik řídících se pravidlem. Zatímco na klinikách, které novou regulaci nepřijaly, se stav změnil pouze u jedné ze skupin léků.

V České republice je bohužel stále běžné, že zástupci farmaceutických společností navštěvují lékaře a nabízejí jim produkty své firmy. Z toho vyplývající střet zájmů si mnozí lékaři ani neuvědomují nebo si ho nechtějí připouštět.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments