Obchody zneužily situace a zdražily mnohem více, než musely. Má být mnohem levněji

Možná se divíte, jak je možné, že potraviny v českých obchodech zdražily takovým způsobem. Obzvlášť, když vyjedete za hranice a vidíte, že zde se ceny sice také zvýšily, ale zdaleka ne o tolik. Ukazuje se tak, že čeští obchodníci zneužili situace, kdy se všude mluví o zdražování a lidé jsou na něj tak již připraveni, a zdražili podstatně více než museli.

Nadměrné zvýšení marží

Ukázalo se to na statistikách cen, za které obchody nakupují zboží od výrobců a za jaké ho nakupují. Například v případě kuřecího masa, másla nebo mouky obchody zdražily podstatně více, než o kolik se jim navýšily vstupní náklady. A to jejich zástupci ještě deklarovali, že si ze svých marží spíše ukrajují. Stal se ale pravý opak.

Stejná situace panuje také u chleba, jak upozornil ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý. Pokud se podíváme na data ze statistického úřadu, potom zjistíme, že v regálech se chléb prodává v průměru za 35 korun, zatímco ještě loni stál 25 korun. Jenže pekárny zdaleka o tolik nezdražily. Ve skutečnosti zvýšily ceny u konzumního chleba jen o čtyři koruny na 21 korun. Kilogram rohlíků potom pekárny prodávají za 35 korun, tedy asi o pět korun více než před rokem. Obchody je ale opět zdražily podstatně více.

Jenže tímto zároveň dopředu omezily manévrovací prostor samotných pekařů. Ti se snažili ceny držet nízko, aby byli konkurenceschopní. Dařilo se to i díky tomu, že měli zafixované ceny energií. Tyto fixace ale končí a pekaři musí začít odebírat plyn a elektřinu za mnohonásobně vyšší ceny. Zejména plyn je přitom v pekárenství velmi důležitou položkou.

Foto: Shutterstock

Chleba za 60 korun

Nakonec tak budou muset výrazněji zdražit i samotné pekárny. Ale co to udělá s cenou pečiva v obchodech? Obchodníci budou patrně tvrdit, že musí razantně navýšit ceny, aby tyto náklady pokryli. Už ale nedodají, že si marže navýšili podstatným způsobem dopředu.

Podle některých odborníků se pravděpodobně již poměrně brzy dočkáme chvíle, kdy cena chleba dosáhne 60 korun a teoreticky by mohla atakovat i hranici sta korun. Podstatně vzroste i cena rohlíku, mluví se až o šesti korunách za kus.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments