Zkušené hospodyně nikdy neperou bílé prádlo v pračce. Je na to jiný, mnohem lepší způsob

Bílé prádlo, ať už podprsenky, kalhotky, trička či kalhoty, jsou jednoznačně krásné. Takové bílé tričko s černými džínami, jsou jednoduše originálním kouskem, který je a bude moderní. To je sice jedna strana bílých triček a ostatního oblečení, ale bohužel se vždy stane, že po pár vyprání ztratí svou zářivou barvu. Nehledě na to, že na bílém jde vidět každý malý flíček. Například žluté skvrny od potu v podpaží, které získají na intenzitě po vyprání v běžném pracím prostředku. Prozradíme vám několik způsobů, jak bílé prádlo vybělit, aby bylo jako nové. 

Citron jako účinné bělidlo

Nejen, že je citronová voda vhodná a velmi prospěšná pro zdraví člověka, ale také dokáže účinně bělit a dezinfikovat skvrny na bílém oblečení. Připravte si hrnec, kýbl či lavor a nalijte do něj tři litry horké vody. Následně přidejte šťávu ze tří citronů a tekutinu promíchejte. Vložte prádlo do nádoby s vodou a nechte jej tak klidně i do druhého dne. Za několik hodin či druhý den oblečení ručně přeperte a dejte do pračky na běžné praní. Přidejte trochu pracího prostředku. 

Bílý ocet

Bílý, ale i hnědý ocet patří mezi velmi oblíbené a žádoucí pomocníky v domácnosti. Zatočí jak s bakteriemi, tak i s plísní, skvrnami na oblečení, tak i s vodním kamenem. Opět je vhodné připravit si větší nádobu a nalít do ní několik litrů horké vody. Poté nalijte půl litru bílého octu a promíchejte. Oblečení vložte do tekutiny a nechte působit několik hodin či opět přes noc. Po uplynutí doby vyperte oblečení jako u citronu.

Foto: Shutterstock

Jedlá soda

Jedlá soda je v domácnosti považována za nepostradatelný prostředek. Využijete jej v kuchyni při pečení, při mytí trouby, ale také jako účinné bělidlo na oblečení. Dokáže jej zbavit žlutých skvrn, mastných fleků, a především vybělí, aniž by poškodila vlákna textilu. Opět si připravte nádobu, pět litrů horké vody, deset lžic jedlé sody a vše promíchejte. Namočte oblečení a nechte alespoň čtyři hodiny působit. Následně vyperte jako u výše zmíněného. 

Pro vybělení bílého prádla, především utěrek či jiné tkaniny z bavlny, můžete využít sílu vyvařování. Vezměte si velký hrnec, naplňte jej vodou, přidejte čtvrt šálku mořské soli, půl šálku jedlé sody a nakonec oblečení či utěrky. Nyní zapněte sporák a vše alespoň třicet minut povařte.

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
1 rok

A proto do každé domácnosti valchu. 😂😂😂😂