Zkušení lidé hází do pračky skořápky od vajec. Je pro to velmi důležitý důvod, mají úžasnou funkci

Málokdo dokáže poté, co sní vajíčka, ještě zpracovat i jejich skořápky. Když se je však naučíte uchovávat, můžete je dál použít a ještě ušetřit na věcech, za které jinak utrácíte velké peníze – třeba na hnojivu nebo bělidle.

Chovatelé slepic přidávají skořápky do krmení

Je to tak – zkušení chovatelé nadrtí skořápky a přidají je svým slepicím do krmení. Víte, proč to dělají? Skořápky totiž obsahují celou řadu živit – především je to vápník, ale třeba i hořčík nebo fluor. Díky tomu slepice lépe prospívají a hlavně: snášejí více vajíček, které mají vyšší kvalitu.

Těchto pozitivních vlastností skořápek však můžete využít i v případě, že sami slepice nechováte.

Přírodní bělidlo

Skořápky totiž mohou fungovat jako vynikající přírodní bělidlo. Hodí se především v případě, že potřebujete znovu projasnit již zešedlé bílé prádlo. Výborně pomohou například při praní záclon nebo světlého ložního prádla. V některých případech mohou pomoct i se skvrnami. Omyjte je, nadrťte a a vložte v pracím sáčku do bubnu pračky k prádlu.

Výhodou je, že jde o zcela přírodní způsob, jak vybělit bílé prádlo, což ocení především lidé s citlivou pokožkou a alergiemi, kteří obvykle při používání komerčních prášků a bělidel trpí.

Foto: Shutterstock

Nic se nestane, když do praní přidáte i obvyklé přísady – jedlou sodu, případně trochu citronové šťávy. Účinky přírodních bělidel se pak budou násobit a výsledky budou ještě lepší.

Skořápky jako skvělé hnojivo

I v případě, že nepotřebujete používat skořápky na praní, pro ně můžete najít další využití. Stejně jako mohou být prospěšné slepicím, vezmou si z nich spoustu užitečných látek i vaše pokojovky nebo třeba zelenina na zahradě. Skořápky můžete lehce nadrtit a jednoduše poházet po záhonu nebo je namlet na jemno a přidat k zálivce. Vaše rostliny díky nim získají spoustu vápníku a budou mnohem lépe prospívat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ivona
Ivona
1 rok

A pak budou čistit zanesené hadice. To je mi nápad.