Zkušení lidé nakupují potraviny se slevou 90 %. Zdražování necítí, za týdenní nákup platí pár stovek

Nová data opět potvrdila, že zdražování ještě není zdaleka u konce a neustále pokračuje. Meziroční míra inflace už dosáhla 17,2 %. To znamená, že oproti loňskému roku je téměř o pětinu dráže. O některých položkách to přitom platí více než o jiných. Na vrcholu jsou zejména energie a potraviny. Za ně si připlatíme ještě více.

Opravdu levné potraviny existují

Potravináři navíc varují, že z jejich strany opravdové navyšování cen teprve přijde. A to již v blízké době, protože teď se jim do jejich výrobních nákladů propisují nové kontrakty na vstupy, jako jsou právě energie nebo suroviny.

Může to dojít dokonce tak daleko, že člověk z nižší třídy nebude moci pořídit to, na co byl zvyklý. Běžné supermarkety totiž zdražují doslova týden co týden. Naštěstí ale existuje řešení, které volí stále větší množství zákazníků.

Řada podnikatelů si hned všimla, že se tvoří poptávka po potravinách, které jsou k mání za dostupné ceny. Nebo jsou dokonce velmi levné. A tak na druhé straně vytvořili nabídku.

O čem mluvíme? Jde o obchody, které se specializují na prodej nejlevnějších potravin. Často se tak i jmenují. Jejich cílem je jednoduše vytvořit celistvý sortiment z co možná nejlevnějších produktů, které odebírají od nejrůznějších dodavatelů napříč evropským trhem. Tito dodavatelé se těchto potravin už chtějí zbavit, a tak je prodávají spíše za symbolické ceny.

Foto: Shutterstock

Skutečně vysoká úspora

Důvodem je především to, že jde o potraviny, které jsou krátce před datem minimální trvanlivosti. Už by se tak nestihly prodat, a tak putují do prodejen s nejlevnějším zbožím. Tam se mohou nakonec objevit i s datem, které už je po minimální trvanlivosti, avšak obvykle u produktů, kterým to zase tolik nevadí.

Nejde o jeden konkrétní řetězec, a tak je složité jmenovat. Ovšem v každém větším městě dnes už takové prodejny jsou. Některé se jmenují vyloženě Nejlevnější potraviny, jako například v Praze na Budějovické.

Tento obchod jsme navštívili a zjistili jsme, že se tam dá nakoupit skutečně velmi levně. Jogurty zde stojí tři čtyři koruny, mléko osm korun a i další položky jsou velmi levné. “Chodím sem už několik měsíců. Nákup na týden pořídím za pár set korun, zatímco v Albertu za něj dám dva tisíce,” uvádí paní Hana, kterou jsme oslovili u kasy.

Jednotlivé položky jsou zlevněné minimálně o 50 až 60 %, avšak výjimkou nejsou ani slevy dosahující 90 %. Sortiment je přitom skutečně široký a nakoupíte zde prakticky vše, co v běžném obchodě.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miro
Miro
1 rok

Levné potraviny jsou,dokonce i benzin jenomže ne u nás.

Šárka Valeriánová
Šárka Valeriánová
1 rok

To mám jako jet do Prahy na,, Budejovickou? To si děláte srandu. Tady v Mikulově je všecko drahé jak prase. Kvůli turistům. Nikdo pro nás řádové občany nic nedělá. Snad sleva na Vinobraní vstupné.

Maria
Maria
1 rok

Tak nakonec máme kupovat věci těsně před zarukou, nebo už prošlé si děláte už s lidi srandu??? Takové rady milují, už šetřim kde můžu, ale pak přijdou rady ještě jak ušetřit na jidle. Už tak kupují ve slevach. S prominutim s tímto jděte do prd…..

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Maria

Za nedlouho nám budou radit, jak efektivně vyhrabávat jídlo z kontejnerů…