Zkušení lidé zakopávají vejce do květináče nebo záhonu. Důvod je jasný

Češi jsou národem zahrádkářů a jako většina z nich ocení účinnou radu, která jim pomůže znásobit nebo ochránit úrodu. Je třeba pečovat o půdu, kořeny a následně i stonek i listy rostliny, která nám má přinést užitek. Objevte známé i méně známé tipy, jak využít vejce v zahradě.

Zázračná vejce

Vejce jsou velmi oblíbeným prostředkem, který v zahradě najde své uplatnění. Nejčastěji se jedná o využití skořápek. Pokud rozklepnete vajíčko napůl, můžete do skořápky vložit semínka, která překryjete substrátem. Nejen, že vytvoříte velmi efektní květník, ale semínku budete postupně dodávat veškeré živiny. Poté, co rostlina povyroste, vložte se skořápkou do zeminy.

Studna živin

Skořápky i samotné vejce obsahují velké množství látek, potřebných pro růst rostlin. Zároveň pomáhají v péči o půdu tím, že upravují nízké pH kyselé půdy. Omyté a na hrubé kousky rozbité skořápky, rozsypané kolem rostlin, zase chrání před všudypřítomnými slimáky. Máte-li velké množství skořápek, nevyhazujte je. Vaječný odpad je plný draslíku, sodíku a fosforečné kyseliny. Stačí, když je nadrtíte na jemný prášek a budete je přidávat po lžičkách k pokojovým rostlinám tak, jako byste chtěli zaprášit bábovku cukrem.

Zakopané tajemství

Neomezujte se ale pouze na skořápky a zkuste využít celé vajíčko. Zakopete-li ho do záhonu, odehraje se před vámi malý zázrak. Vejce totiž, i navzdory své pevné skořápce, velmi rychle podléhá rozkladu. Pomůžeme mu tím, že ho jemně naklepneme nožem z různých stran. Postupně dojde k jeho rozpadu a uvolnění živin do půdy. Především zelenina a rajčata se této výživy nebudou moci nabažit.

Foto: Shutterstock

Jak na sázení rostlin?

Vložte zeminu na dno květináče. Poté přidejte lehce naťuknuté vejce. Nebojte se použít i starší, na které jste v lednici již dávno zapomněli, v tomto případě se nemusíte obávat žádného nepříjemného zápachu.  Chcete-li funkci hnojiva ještě posílit, použijte slupku z bio banánu. Ta se velmi účinně rozloží a poslouží jako další zdroj výživy. Vše znovu posypejte asi centimetrem půdy a začněte klást semena. Doplňte substrátem asi do dvou třetin květináče. Jediné, co budete muset dál dělat, je pravidelné zavlažování.  O ostatní se postará vejce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Astuces de Grand-Mere

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments