Smažený sýr můžete připravit i zdravým způsobem. Je na to speciální postup a chutná skvěle

Smažený sýr je pochoutkou, kterou si rádi vychutnají děti i dospělí. Většinou jde o jídlo, které si dáte zcela výjimečně v restauraci. Můžete si ho ale připravit i doma, a to zdravěji než v restauraci na výletě.

Jaký sýr zvolit na smažení?

Berete na smažení první levný sýr, který uvidíte? Určitě si ohlídejte, aby neměl méně než 30% tuku v sušině. Nebojte se experimentovat – připravte si smažený hermelín plněný šunkou, plísňový sýr nebo tvarůžky. Už to nebude klasický „smažák“, ale povýšíte večeři na něco výjimečného. Jakýkoliv sýr můžete navíc před přípravou zabalit do uzeniny.

Připravte ho v troubě

Základem je nezapomenout ne pečící papír. Připravte si plátky eidamu nebo goudy, obalte je v klasickém trojobalu – mouka, vejce, strouhanka, a vyskládejte na pečící papír. Na plechu je pak pokapejte nebo postříkejte olejem. Pečte na 200 ° dozlatova.

Kromě klasiky si v troubě můžeme připravit i halloumi. Nakrájejte ho na tenké plátky, obalíme ve vajíčku a v kukuřičných lupínkách. Postříkejte olejem ve spreji a pečte 10 minut. Zdravější verze je hotová.

Foto: Shutterstock

Aby sýr nevytekl

Máte chuť na klasiku na pánvi, ale bojíte se, že sýr vyteče? Na to je jednoduchá finta. Připravte si sýr, obalte ho v trojobalu, jak jste zvyklí, a postup zopakujte. Dva trojobaly na sobě už by ho měli udržet. Dejte si pozor, aby byl obalený ze všech stran a nikde nebylo prázdné místo, jinak by mohl snadno vytéct. Pro jistotu ho ještě před smažením můžete dát na 20 minut do mrazáku. Sýr připravovaný v troubě vám nevyteče, na pánvi je namístě opatrnost.

Sýrový špíz

Chcete ochutnat smažák trochu jinak? Pak ho nakrájejte na kostky a napichujte na špejli a střídavě se zeleninou a žampiony. Jakmile budete mít hotovo, šup s ním do trojobalu a usmažit. Určitě překvapíte, a navíc do strávníků dostanete zeleninu. Podávat ho můžete s bramborami nebo pečivem a tatarkou.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments