Škoda Auto je ve složité situaci. Pokud nebude plyn, může přesunout výrobu z Česka

Vysoké ceny energií, zejména potom plynu, a také jeho možný nedostatek, nejsou problémem pouze pro domácnosti. U nich přitom platí, že nějakým způsobem si nakonec zatopí, protože nikdo by nedopustil, aby lidé zůstali v zimě. Na druhé straně to ale může pořádně odnést průmysl a v něm podnikající společnosti.

Přesun výroby z Česka

Jak se ukázalo, v České republice se například pro velké firmy neplánuje žádná pomoc, pokud jde o cenu zemního plynu. Ta je přitom mnohonásobně vyšší než loni. Jsou to přitom právě velké firmy, které patří k největším odběratelům a na jejichž produkci se proto cena této energie podílí významnou částkou.

První firmy už se ozývají a některé již začaly s propouštěním. Stále však doufají v to, že se situaci nějak podaří vyřešit. Teď však udeřil skutečně těžký kalibr. Podle agentury Bloomberg pohrozil koncern Volkswagen tím, že přesune výrobu vozidel nejen z Německa, ale také ze střední a východní Evropy. A to za předpokladu, že se nepodaří vyřešit energetickou krizi a cena plynu bude nadále tak vysoká.

V Česku přitom výrobku koncernu zajišťuje automobilka Škoda, která sama zaměstnává desítky tisíc lidí a zprostředkovaně jsou na ní napojeny stovky tisíc dalších pracovních pozic v celém řetězci výroby komponent pro automobilový průmysl. Pokud by Škodovka v Česku přestala vyrábět, tito lidé by se zřejmě ocitli na dlažbě.

Foto: Shutterstock

Řešení je nutné

Koncern Volkswagen teď zjišťuje, že je v Evropě ve velmi nelichotivé situaci. Jádro své výroby má totiž v zemích, které jsou naprosto závislé na dovozu zemního plynu. Jde o Německo, Českou republiku a Slovensko.

Pokud by zde bylo plynu málo, případně by stál nadále horentní ceny, společnosti by prakticky nezbylo, než přesunout výrobu jinam. Profitovat by z toho přitom měly země jihozápadní a severní Evropy, které dokáží získávat dostatek zkapalněného plynu prostřednictvím svých terminálů.

Je tedy evidentní, že stát musí tuto energetickou krizi začít řešit nejen na úrovni domácností, ale i velkých firem. Ostatně, vše je úzce propojeno. Pokud tyto společnosti odejdou vyrábět jinam, bude to mít dopad právě na obyčejné lidi, kteří ztratí práci a nebudou schopni financovat své základní potřeby.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Kdyby “ta” parta hlupáků, dříve než se začala předvádět před Putinem, alespoň trochu přemýšlela, mohli jsme tohoto být ušetřeni.