Zlikvidovaná orchidej bude moct za 3 dny klidně i na výstavu. Pomůže plastový sáček

Pěstujete orchideje? Jde o náročné rostliny, kterým se při neadekvátní péči přestane dařit. Pokud se o ně ale staráte dobře, odmění se vám krásnými barevnými květy. Je potřeba hlídat, aby byly naplněny všechny její potřeby – dostatek vzduchu, světla a tepla, a adekvátní zálivka. Bohužel jsou orchideje natolik citlivé, že je může poškodit jakákoliv nevhodná manipulace.

Jak poznat přelitou orchidej

Jeden z nejčastějších důvodů jejího chřadnutí je přelití. Ve chvíli, kdy kořenům dodáte příliš velké množství vody, začne uhnívat. Na druhou stranu těmto rostlinám ublíží i velké sucho. To poznáte snadno podle žlutých a hnědých listů.

To, že jste přecenili zálivku, zjistíte snadno. Opatrně vyjměte orchidej z květináče i s kořeny. Pak odstraňte ty, které uschly nebo uhnily. Rostlinka se dá v tomto stavu ještě zachránit.

Trik s igelitovým sáčkem

Květináč naplňte novým substrátem a zasaďte do něj orchidej. Pak ho ponořte do vody, která má teplotu 50 °, a nechte substrát nasát vodu. Nechte rostlinu okapat a uzavřete ji do igelitového sáčku. Udělejte do něj dírky, aby mohla dýchat. V sáčku se vytvoří ideální mikroklima. Rostlinu v něm můžete nechat i několik dní. Poté je vhodné přesadit ji do nového květináče. Tímto způsobem se ji podaří zachránit a orchidej začne znovu obrážet.

Foto: Shutterstock

Dodejte kořenům živiny

Pokud chcete tento postup ještě vylepšit, místo obyčejné vody připravte orchideám speciální roztok. Nechte ve vodě vylouhovat sáček černého čaje, dokud neztmavne, pak přidejte 5 kapek citrónové šťávy a 10 kapek simulátoru pro růst a tvorbu kořenů. Poté, co rostlinu necháte okapat, znovu zkontrolujte kořeny. Můžete si všimnout, že jste přehlédli poškozený a zbytečně by ji oslaboval. V této chvíli ho můžete ještě bez obav ustříhnout.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments