Zlikvidujte mravence jednou provždy. Je to snadnější, než se zdá

Jakmile uvidíte jednoho mravence, můžete se spolehnout, že poblíž jich budou další stovky. Mravenci jsou bezpochyby pozoruhodní tvorové, věděli jste kupříkladu, že mravenec unese až padesátinásobek své váhy? Nebo že mravenci nemají uši? Zvuky zaznamenávají pomocí vibrací skrze svá chodidla. Dokonce používají chemické signály jako komunikační kanál s dalšími mravenci. Předávají si varování, zanechávají stopy feromonů vedoucí k potravě. A o zajímavém údělu samců, jejichž jediným úkolem je oplodnit královnu, asi netřeba mluvit. Mravenci jsou prostě fascinující. Nicméně doma je nechceme nikdo a na zahradě je to taky lepší bez nich. Sami o sobě jsou většinou neškodní, ale ve výjimečných případech mohou přenášet určité druhy chorob. Jak se mravenců humánně a účinně zbavit?

Co mravenci nesnáší?

Citrusy. Rozprostřete kůru z pomerančů, citronů nebo grapefruitů jako bariéru kolem míst, kam si nepřejete, aby se mravenci dostali. Stejně můžete postupovat také s přírodními pochutinami jako je kajenský pepř nebo skořice. Stačí zasypat místa, o kterých se domníváme, že slouží mravencům jako vstupní brána. Výborně funguje také bílý ocet, můžete jej trochu přilít do vody, kterou vytíráte.

Účinné jsou také esenciální oleje, například mátový nebo tea tree oil. Připravte si rozprašovač, nalijte do nádoby vodu, přidejte pár kapek oleje a vystříkejte rámy dveří, oken a další místa, o kterých tušíte, že jimi mravenci přicházejí.

Mravenci také nemají rádi křídu, takže stačí venku nakreslit hranici, kterou nepřekročí, protože je jim kontakt s křídou bytostně nepříjemný. Stejně tak zapůsobí i kávová sedlina (lógr).

Foto: Shutterstock

Jak výskytu mravenců doma předcházet?

Hlavně nezapomínejte na prevenci. Snažte se vyvarovat popínavých rostlin na fasádě, pravidelně zametejte či vysávejte, kontrolujte pokojové květiny, zda-se v květináči nevytvořilo mraveniště, utěsněte veškeré díry ve zdech a nenechávejte volně ležet jídlo, převážně sladké.  

A pokud se nebojíte drastických, až netoxických metod, můžete na zahradě do míst, ve kterých tušíte mraveniště, jako jsou například spáry mezi dlaždicemi, nalít vařící vodu. Přejeme hodně štěstí v boji proti mravencům.

Foto: Shutterstock, zdroje: Natgeokids, Healthline

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Máme zelenou fasádu už řadu let a kupodivu nám do bytu nelezou ani mravenci, ani pavouci, ani myši – zřejmě všichni tito nezvaní návštěvníci sedí v té zeleni – asi je jim tam líp…